Steaua are muschi! Reghe a castigat prima 'finala', urmeaza revansa de sambata: Steaua 3-1 Astra! Tudor l-a iertat pe Kapetanos de un rosu, doua eliminari pe final de meci!

Steaua Astra Superliga
Data publicarii: Miercuri 18 Decembrie 2013, 19:19
Data actualizarii: Miercuri 18 Decembrie 2013, 22:40

► Vineri 21:00, in direct SPORT.RO: "Pe urmele lui Klitschko"! Ciocan vs Johnson in main event, LIVE PRO TV 22:45!

Steaua a castigat prima "finala" din aceasta saptamana si s-a apropiat la 3 puncte de liderul Astra, insa ramane cu doua meciuri mai putin disputate.

Urmeaza revansa de la Giurgiu; Astra - Steaua se joaca sambata de la 18.30.

STEAUA: Tatarusanu - Prepelita, Gardos, Szukala, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Stanciu, Tanase - Kapetanos
Rezerve: Nita, Rapa, Chipciu, Parvulescu, Piovaccari, Varela, Iancu
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

ASTRA: Coman - Matel, Gaman, Muresan, Morais - Laban, Yahaya - Yoda, Budescu, De Amorim - Yazalde
Rezerve: Lung Jr., Ben Youssef, Takayuki, Enache, Cristescu, Bukari, Ivanovski
Antrenor: Daniel Isaila

Brigada de arbitri: Tudor - Onita, Ghinguleac

FAZELE MECIULUI

FINAL | STEAUA 3 ASTRA 1

'90+2: Latovlevici intarzie sa repuna mingea in joc si primeste cartonasul galben

'90+1: Varela se ciocneste cu Szukala si are probleme mari; fundasul Stelei ramane inconstient pe gazon, dar isi revine repede dupa interventia medicilor.

'90: ... Al doilea galben si pentru De Amorim, pentru un fault in atac la Szukala

'89: ... Pintilii vede al doilea galben si este eliminat

'82: GOOOOOL STEAUA | Chipciu paseaza in dreapta la Adi Popa, acesta trece de un adversar si centreaza in 6 metri, Piovaccari preia si inscrie; actiune superba a Stelei si de remarcat si calmul atacantului italian in fata portii

'78: «» Varela intra in locul lui Tanase

'75: GOOOOOL STEAUA | Bourceanu bate o lovitura de colt, Gardos vine la prima bara si inscrie cu capul

'69: «» Intra Marian Cristescu, iese Budescu intr-un cor puternic de fluieraturi

'67: «» Schimbare si la Astra: Takayuki intra in locul lui Yahaya

'67: «» Intra Piovaccari, iese Kapetanos

'64: Faza cum rar se vede in fotbal: Gaman da pe langa minge, Kapetanos ramane singur cu Dani Coman in 6 metri, dar suteaza in portar

'62: Kapetanos reia din 6 metri centrarea lui Bourceanu, pe langa poarta

'61: ... Yazalde primeste galbenul pentru un fault asupra lui Chipciu

'57: Tatarusanu iese pe o centrare si il loveste cu pumnul in cap pe Prepelita, care ramane intins pe gazon; fundasul dreapta al Stelei are nevoie de ingrijiri medicale, dar isi revine repede

'56: Pintilii centreaza de pe dreapta in careul Astrei, Muresan respinge cu capul

'54: «» Chipciu intra in locul lui Stanciu

'50: GOOOOL ASTRA | Stanciu pierde mingea la mijlocul terenului, Laban ii paseaza lui Budescu, acesta avanseaza fara sa fie atacat de nimeni si inscrie cu un sut frumos de la 20 de metri

Este al 10-lea gol inscris de Budescu in campionat

'48: ... Budescu vede cartonasul galben

'47: Ocazie mare pentru Steaua: Bourceanu ii trimite perfect lui Latovlevici la marginea careului, insa fundasul stanga greseste preluarea. Daca reusea sa controleze mingea, Latovlevici ar fi ramas singur cu Dani Coman.

PAUZA | STEAUA 1 ASTRA 0 | Avem parte de un meci frumos pe national arena, cu un ritm de joc foarte bun. Steaua si-a aratat muschii in prima repriza, a stat foarte bine in defensiva, iar Astra, echipa cu cel mai bun atac din campionat, n-a prea gasit drumul spre poarta lui Tatarusanu. De mentionat faptul ca Pintilii merita un galben in minutul 3, pentru o intrare dura la Gaman, iar Kapetanos se putea alege cu un rosu in minutul 22, dupa ce l-a lovit in figura pe Muresan. Adi Popa a marcat in minutul 14, dupa o greseala de incepator a lui Junior Morais.

'44: Tanase intoarce in 16 metri, Pintilii vine lansat din spate si suteaza puternic, in blocaj

'39: De Amorim suteaza de la 25 de metri, Tatarusanu retine

'35: Inca o reluare de la faza din minutul 22 - Kapetanos l-a lovit in figura pe Muresan - Tudor putea sa-i arate stelistului cartonasul rosu

'31: Ritm de joc foarte bun in primele 30 de minute; Steaua e solida in aparare, iar jucatorii Astrei nu gasesc deocamdata solutii pentru a desface defensiva lui Reghe. Multa tensiune pe teren, jucatorii au fost aproape de bataie in doua randuri pana acum.

'26: Lovitura libera pentru Astra, la 25 de metri de poarta lui Tatarusanu; Budescu suteaza in zidul de 5 jucatori al Stelei, mingea ii revine, dar al doilea sut este slab; Tatarusanu retine fara probleme

'22: ... Din nou nervi pe teren: Kapetanos si Muresan se imbrancesc dupa un duel in careul Astrei; Tudor interivine si le arata cartonasul ambilor jucatori. Reluarile arata ca stelistul l-a lovit pe Muresan

'19: Tanase suteaza din marginea careului, mult peste poarta... mingea ajunge in Dristor :))

'16: Budescu centreaza din lovitura libera, Tatarusanu iese, dar scapa mingea si le da emotii suporterilor; portarul Stelei revine apoi si retine balonul

'14: GOOOL STEAUA | Gardos trimite o pasa de 50 de metri in partea dreapta, pentru Adi Popa, Junior Morais are prim planul, dar gafeaza si Popa il invinge pe Coman cu un sut din 10 metri

'12: Astra ameninta pentru prima data poarta Stelei; Yoda castiga mingea la mijlocul terenului si ii trimite in stanga lui De Amorim, care suteaza puternic, cu efect, in blocajul lui Tatarusanu

'8: E multa tensiune pe teren, Morais ii cere socoteala lui Stanciu pentru modul in care a simulat, stelistul il imbranceste. Tudor intervine repede si calmeaza spiritele

'7: ... Stanciu cade foarte usor de langa Junior Morais si cere penalty, dar nu se alege decat cu un galben pentru simulare

'5: Prima mare ocazie de gol - Kapetanos trece frumos de Muresan si suteaza la coltul lung din marginea careului, mingea loveste bara portii lui Coman

'3: Pintilii scapa fara galben dupa o intrare dura asupra lui Gaman; stelistul merita cartonasul, a fost o intrare cu talpa inainte

"Ti-am dat un ineeeel..." :) Asa arata tribunele de pe National Arena in aceasta seara; sunt aproximativ 10.000 de suporteri la meci

INFO: Astra are cel mai bun atac din Liga I; a inscris 43 de goluri in acest sezon

INFO: Budescu este golgheterul Astrei, cu 9 goluri marcate in campionat

INFO: Steaua a primit doar 2 goluri pe teren propriu in acest sezon