Sumudica o face CAMPIOANA pe Steaua! Astra invinge ASA intr-un meci nebun si rastoarna clasamentul cu o etapa inainte de final!

Superliga
Live Blog

Care-i Steaua norocoASA?

Data publicarii: Duminica 24 Mai 2015, 23:32
Data actualizarii: Duminica 24 Mai 2015, 23:32

Steaua revine pe primul loc! Vezi toate fazele din Liga I!

23:31 24 May

SUMUDICA: "Le-am dat tuturor o palma in seara asta!" Toate declaratiile aici!

23:30 24 May

GALCA: "Ma gandesc sa raman!" Toate declaratiile aici!

23:29 24 May

"Finule, o sa antrenezi in Champions League!" Becali l-a sunat pe Radoi imediat dupa revenirea pe primul loc. VIDEO AICI

23:28 24 May

Narcis: Astra a fost mai buna azi!

"Am facut anumite greseli nepermise, Astra a fost mai buna azi ca noi. Ne-am temut, am intrat in jocul lor pe contre, asa cum le convine. Acum canta in vestiar, probabil ca poeziile au fost suficiente. Au fost mai buni si ii felicitam pentru asta. CSMS Iasi a demonstrat ca poate sa bata pe oricine, inca nu se jucat. Baietii sunt de felicitat, chiar le-am spus sa stea cu capul sus pentru ca anul acesta ei sunt eroii muresului. Ei sunt de laudat si nu se va uita usor ce au facut in campionat. Celor de la Iasi le transmis sa faca si pana acum, se vor motiva impotriva Stelei, Steaua genereaza interes pentru public, jucatorii se autodepasesc atunci", a declarat seful de la Targu Mures.

23:23 24 May

CLASAMENTUL inainte de ultima etapa

23:21 24 May

Ciobotariu se pregateste de o noua drama, dupa ce a condus in Liga I 19 etape cu Dinamo 2011, dar a pierdut locul 1 pe final si a fost dat afara.

Ciobotariu isi felicita insa jucatorii pentru locul 2 si anunta ca inca mai spera la o minune.

"Suntem dezamagiti de acest rezultat, o felicit pe Astra, a jucat bine. Vedem etapa urmatoare, credem in sansa noastra. Suntem dezamagiti, dar mai avem o sansa. Speram intr-un eventual rezultat negativ al Stelei. Nu suntem resemnati, mai este un meci de jucat, sansele noastre sunt mici, dar credem in ele. Le-am zis jucatorilor ca sunt mandru de ei pentru ce au realizat pana acum. Daca nu erau acesti baieti minunati, campionatul se inchidea de 10 etape. O nou-promovata s-a luptat cu Steaua, a jucat fotbal. Sunt mandru de ei, de ce au realizat", a declarat Ciobotariu la Digi.

23:06 24 May

Totusi, Steaua trebuie sa BATA la Iasi!

23:01 24 May

FINAL! SUMUDICA O FACE CAMPIOANA PE STEAUA!

FINAL: Astra 3-1 ASA Targu Mures. Click aici pentru desfasurarea meciului!

FINAL: Steaua 2-0 Botosani. Click aici pentru desfasurarea meciului!.

CLASAMENTUL: 1 Steaua 70p, 2 ASA 68p

In ultima etapa: CSMS Iasi - Steaua; ASA Targu Mures - Otelul.

22:59 24 May

GOOOL ASTRA!!!! Fatai scapa singur cu portarul si inscrie! Astra conduce cu 3-1, iar Steaua se pregateste sa castige titlul!

22:58 24 May

ROSU pentru toata lumea! Am numarat 7 eliminari dictate de Coltescu pana acum. Aici intra si Sumudica, trimis in tribuna (ca de obicei), plus portarii de rezerva si alti trei jucatori.

O parte din ei sunt insa pe teren, asa ca probabil nici Coltescu nu stie pe cine a eliminat dupa bataia salbatica de mai devreme!

22:50 24 May

SCENE INCREDIBILE LA GIURGIU! Bataie generala intre jucatori, meciul este intrerupt!

22:39 24 May

Sumudica se pregateste sa-i aduca titlul Stelei. Si sa conduca galeria de la Giurgiu! #RESPECT :)

22:31 24 May

A intrat Papp la Steaua. Putea sa fie si Rusescu, nu ne-am da seama din cauza mastii :)

22:27 24 May

:)

22:26 24 May

Explozie de bucurie la Astra dupa a doua reusita a lui Alibec! ASA Targu Mures ramane la 2 puncte in spatele Stelei la acest scor!

22:25 24 May

GOL ASTRA SI ROSU BOURCEANU IN ACELASI MINUT!

Ce nebunie! Astra face 2-1 cu ASA prin Alibec, in timp ce Bourceanu vede la 3 minute dupa ce a intrat pe teren, timp in care a incasat doua galbene!

Clasamentul: 1 STEAUA 70p, 2 ASA 68p

22:21 24 May

Bourceanu in locul lui Rusescu la Steaua.

22:14 24 May

ROSU pentru Prepelita, dupa ce si-a lovit adversarul cu gheata in figura la o alunecare! Steaua joaca in 10 cel mai important final de meci din acest sezon!

Din fericire pentru stelisti, Astra a inceput bine repriza a doua si domina ASA Targu Mures!

22:03 24 May

Gigi Becali se pregateste de repriza a doua. Sunt cele 45 de minute care vor decide campionatul!

21:50 24 May

PAUZA pe cele doua stadioane! In acest moment:

Steaua 2-0 FC Botosani

Astra 1-1 ASA Targu Mures.

Clasamentul: 1 STEAUA 70p, 2 ASA 69p.

21:47 24 May

GOOOOL STEAUA! Stanciu face 2-0 inainte de pauza si incepe sa se gandeasca mai mult la meciul de la Giurgiu, unde este 1-1 in acest moment.

Clasamentul in acest moment: 1 STEAUA 70p, 2 ASA 69p.

21:42 24 May

Golul lui Bumba i-a facut fericiti pe ...rapidistii de la Giurgiu!

21:41 24 May

GOOOL ASTRA! BUMBA trimite un sut bomba la vinclul portii lui Silviu Lung jr!

CLASAMENTUL in acest moment:

1 STEAUA 70 p

2 ASA 69 p

21:35 24 May

Farmecul vietii loveste si in aceasta seara!

21:34 24 May

"Campionii, campionii" se aude pe National Arena in acest moment. Mai sunt 60 de minute. Plus o deplasare grea la Iasi. Si meciul d la Giurgiu. Complicat! :))

21:33 24 May

"Din vara la Steaua!" :)

21:29 24 May

GOL STEAUA!!!!! Scenariu perfect pentru echipa lui Galca! Varela deschide scorul si o readuce pe Steaua pe primul loc al clasamentului!

Clasamentul in acest moment:.

1 STEAUA 70 P

2 ASA 68 P

Intre timp, la Giurgiu.
21:28 24 May

GOL ASTRA! Alibec deschide scorul si o ajuta pe Steaua! Publicul din Giurgiu e in delir, si Sumudica e fericit pe banca!

21:25 24 May

BARA ASTRA! Gazdele domina meciul!

Si ASA Targu Mures are o mica galerie la Giurgiu.

21:24 24 May

Meciul asta nu are miza prea mare pentru Astra, dar echipa din Giurgiu este sustinuta de fanii ei.

21:10 24 May

LIVE TEXT minut cu minut. Tot ce se intampla la Steaua - Botosani pe National Arena!

LIVE TEXT minut cu minut. Tot ce se intampla la Astra - ASA Targu Mures!

21:08 24 May

20:52 24 May

20:23 24 May

Rapidistii de la Giurgiu sunt cu Sumudica.

20:19 24 May

Putin mai greu cu netul, dar ne descurcam. Suntem LIVE de la Giurgiu, de la meciul care poate decide campioana din Romania!

20:01 24 May

Echipa de start a Stelei:

Nita - Rapa, Tamas, Varela, Tosca - Prepelita (cpt), Neagu - Ad. Popa, Rusescu, Stanciu - Tucudean.

Rezerve: Arlauskis - Luchin, Papp, Iancu, Latovlevici, Guilherme, Bourceanu.

Campionii Romaniei incearca sa profite, in aceasta seara, de una dintre ultimele sanse de a trece din nou pe prima...

Posted by FC Steaua Bucuresti on Sunday, May 24, 2015
19:50 24 May

Pandurii 5-2 CSMS Iasi

Fazele meciului

Min 79 - GOOL CSMS Iasi | Inca un eurogol marcat la Targu Jiu! Enescu plesneste mingea de la 25 de metri, fara nicio speranta pentru Mingote

Min 72 - GOOL CSMS Iasi | Boiciuc inscrie golul de onoare pentru oaspeti

Min 68 - GOOL Pandurii | HAT TRICK Mihai Roman, dupa ce atacantul gazdelor a transformat al doilea penalty al meciului

Min 63 - GOOL Pandurii | Acelasi Mihai Roman reuseste dubla, dupa o reluare din 6 metri

Min 58 - GOOL Pandurii | Mihai Roman marcheaza si el. Golgheterul gazdelor a transformat simplu un penalty obtinut tot de el

Min 34 - GOOL Pandurii | Mihai Pintilii inscrie un gol absolut fenomenal, cu un demivoleu de la 18 metri! Mijlocasul a reluat in vinclu o centrare pe jos a lui Nistor

Min 23 - GOOL Pandurii | Gazdele deschid scorul dupa o faza scoala! Mihai Roman a pasat pe culoar, iar Mrzljak l-a executat cu un lob pe Caparco! Botosaniul este la acest scor sigura de locul de Europa!

Pandurii: Mingote - Ungurusan, Sandru, Vasiljevic, Momcilovic - Mrzljak, Pintilii - Radut, Nistor, Shalaj - Mihai Roman
Rezerve: Stanca, Grecu, Elton, Pitian, Buleica, Trifu, Shamsin

CSMS Iasi: Caparco - Mihalache, Plamada, Ciuca, Tiganasu - Bosoi, Liviu Mihai, Cretu, Enescu, Ciucur - Golubovic
Rezerve: Grecu, Moisii, Olah, Crenganis, Cosereanu, Boiciuc

19:46 24 May

A mai ramas o ora pana la meci, dar zona stadionului e pustie. Se pare ca Steaua va juca meciul decisiv cu maximum 5.000 de fani in tribune

19:40 24 May

Stelistii au ajuns si ei la stadion, in urma cu putine minute

19:21 24 May

Suntem LIVE si de pe National Arena! Colegul Alex Andrei e la stadion si ne tine la curent cu ce se intampla!

18:11 24 May

Ceahlaul 2-1 CSU Craiova

Ceahlaul a invins-o pe CSU Craiova cu scorul de 2-1! Retrogradata de etape bune, echipa modloveana s-a impus prin golurile marcate de Sialmas si Buden.

Craiova a condus cu 1-0 din minutul 38, gratie golului marcat de Herghelegiu. Sialmas a egalat in minutul 70, iar Buden a adus victoria in minutul 89.

17:56 24 May

Alex Chipciu ii implora pe fani sa vina la meciul cu Botosani de diseara. Mijlocasul nu va putea fi folosit de Galca.

Castigarea Cupei Ligii ne-a dat foarte multa incredere. Cele mai frumoase momente pentru un fotbalist sunt cele in care...

Posted by Alexandru Chipciu on Sunday, May 24, 2015
16:56 24 May

10.000 de spectatori asteptati la meciul cu Botosani

Steaua joaca un meci crucial cu FC Botosani in aceasta seara, cu FC Botosani. Ros-albastrii evolueaza in acelasi timp cu ASA Tg Mures, echipa aflata la un punct in fata in Liga I si care are o deplasare grea la Astra.

Stelistii asteapta nu mai putin de 10.000 despectatori la meciul de astazi cu Botosani, partida urmand a se disputa pe National Arena. Pana sambata seara, se vandusera doar 1000 de tichete la meci, anunta Digi.

16:03 24 May

Pana la ora meciul cu Steaua, FC Botosani afla daca merge in Europa League. In cazul in care CSMS Iasi nu castiga meciul cu Pandurii (18:30), Botosani isi securizeaza pozitia a 8-a in clasament, loc ce asigura prezenta in preliminariile Europa League.

09:54 24 May

Astazi si poate decide titlul in Liga I

Astra - Targu Mures si Steaua - Botosani se joaca in aceasta seara, de la ora 21:00 si exista un scenariu prin care lupta la titlu ar putea fi decisa chiar azi. Daca ASA castiga la Giurgiu, iar Steaua se impiedica de Botosani, trofeul de campioana merge la Targu Mures.

Insa stelistii inca viseaza la minunea ca Marius Sumudica, unul dintre cei mai injurati oameni pe Ghencea, sa o impiedice chiar el pe ASA, iar Steaua sa devina lider dupa aceasta penultima etapa.

Suntem la Giurgiu si pe National Arena sa traim impreuna in live-blog cel mai nebun final de campionat din ultimii.

Tot astazi sunt programate si partidele Ceahlaul - CSU Craiova (16:00) si Pandurii - CSMS Iasi (18:30). Pandurii are nevoie de o victorie pentru a se salva matematic de la retrogradare.

00:32 24 May
Muresan: "Paszkany poate reveni langa echipa"

"Am simtit multa rautate pe la niste palate si prin mass-media. Am preferat sa imi fac treaba mea si sa stau in umbra. Imi pare rau de Rapid ca retrogradeaza, dar fotbalul se joaca doar pe teren. Toata lumea trebuie sa inteleaga asta.

Imi pare rau si de U Cluj, si de Rapid.

Decizia de la TAS nu a schimbat nimic. Sunt punctele pe care le-am castigat noi.

E un loc trei pe care il meritam si care ne ajuta sa continuam in sezonul urmator.

Arpad Paszkany a fost pentru prima data la meci in acest sezon. E posibil sa revina la CFR Cluj. M-as bucura. Sunt si doua fonduri de investitii serioase care daca ar veni alaturi de noi lucrurile ar sta cu totul altfel", a spus Iuliu Muresan la Dolce Sport.

23:42 23 May
Bergodi: "Imi pare rau, dar retrogradarea nu s-a decis acum. Nu stiu daca raman"

"Nu cred ca in seara asta a fost meciul decisiv, nu azi am pierdut locul in Liga 1. Am ratat nu stiu cate ocazii in prima repriza, dupa nivelul jocului a scazut. Pacat pentru suporteri si pentru cat au muncit baietii.

Imi pare rau pentru toata lumea care iubeste Rapidul. Am avut avantajul numeric, dar am ratat prea multe ocazii. Nu stiu ce s-a intamplat in partea a doua, n-am mai fost aceeasi echipa", a spus Cristiano Bergodi la DigiSport.

"Nu regret ca am venit la Rapid. Sincer, nu stiu daca raman, nu vreau sa vorbesc despre asta acum", a mai spus Bergodi.

22:54 23 May

Min 90+4 | Final urat de meci si de cariera pentru Daniel Pancu! Atacantul Rapidului ia doua galbene in cateva minute si paraseste gazonul si Liga I pe usa din dos! La 37 de ani, atacantul a jucat ultimul sau meci pe prima scena si cel mai probabil in tricoul echipei pe care o iubeste

22:49 23 May

Min 87 - GOOL Rapid | Daniel Niculae reduce din diferenta cu o reluare din 5 metri, dupa o respingere in fata a lui Minca. Este insa un gol amar pentru giulesteni, care nu mai au sanse la salvare

22:33 23 May

Min 73 - GOOL CFR | Gregory Tade isi consolideaza pozitia de golgheter al Ligii I, dupa ce face 2-0 dintr-un penalty facut de Sapina

22:26 23 May

Min 65 - Rapidistii sunt total dezorientati dupa golul incasat si nu reusesc sa mai lege deloc jocul

22:19 23 May

Min 59 - GOOL CFR Cluj | Petrucci ii da lovitura Rapidului, care este retrogradata la acest scor! Clujenii inscriu in inferioritate!

22:05 23 May

Min 46 - S-a reluat meciul la Cluj, fara schimbari in cele doua echipe

21:48 23 May

Pauza la Cluj | CFR 0-0 Rapid, clujenii joaca cu un om mai putin dupa eliminarea lui Deac

21:47 23 May

Min 43 - Ocazii incredibile ratate de rapidisti! Minca, fostul portar al giulestenilor, le face zile negre, dupa ce scoate senzational si o semifoarfeca a lui Rui Miguel

21:33 23 May

Min 30 - Nu se joaca de minute bune la Cluj, dupa un scandal monstru! Rui Miguel l-a provocat pe Deac si cei doi jucatori au avut parte de o confruntare! Deac i-a dat o palma rapidistului si a fost eliminat!

Tudor a mai impartit cateva galbene, printre avertizati fiind si cel care a provocat tot scandalul

21:28 23 May

Min 25 - CFR-ul are o sansa uriasa, dar Cmovs e la post si respinge in-extremis din fata lui Deac! Pe contraatac, Rapidul rateaza o sansa la fel de mare. Minca e in mare forma si se opune sutului trimis de Oriol, spre exasperarea oaspetilor

21:12 23 May

Min 10 - A doua ocazie absolut incredibila ratata de Niculae! Atacantul Rapidului a reluat din 6 metri o centrare a lui Edu Oriol, dar mingea s-a dus direct in Minca

21:10 23 May

Min 7 - Cea mai mare ocazie a inceputului de meci ii apartine lui Daniel Niculae, dupa o lovitura libera batuta de Rui Miguel! Minca s-a opus excelent si a respins in corner reluarea rapidistului

20:31 23 May

21:00 CFR Cluj - Rapid | Echipele

CFR Cluj - FC RAPID Bucuresti Echipele

Posted by RapidFans on Saturday, May 23, 2015
20:25 23 May

Viitorul 0-2 Brasov | Oaspetii s-au impus la Chiajna prin golurile marcate de Tira si Moraru. Brasovul continua sa spere la salvare si are meci direct cu Gaz Metan, in ultima etapa.

Salvarea Brasovului depinde insa de Chiajna si Rapid. Concordia se poate salva cu 3 puncte obtinute in ultima etapa, cu Petrolul, in timp ce Rapidul are nevoie de 6 puncte cu CFR si Pandurii.

19:11 23 May

Min 41 - GOOL Brasov | Apararea Viitorului e visatoare, iar Moraru face 2-0! Brasovul continua sa spere la salvare, desi depinde de rezultatele contracandidatelor

18:35 23 May

Min 3 - GOOL Brasov | Oaspetii deschid repede scorul prin Tira, cel care marcheaza al doilea gol al sau in prima liga

18:30 Viitorul - Brasov

Viitorul | Albut - Hodorogea, Tiru, Mamele, Mitrea - Benzar, Daminuta, Vina - Banel Nicolita, Florin Tanase, Gavra
Rezerve: Buzbuchi, Cristi Manea, Nedelcu, Razvan Marin, Ianis Hagi, Alex Mitrita, Nelson Bonilla

Brasov | Mutu - Straut, Novakovic, Lucian Goian, Novak - Moraru, Zlomislic - Constantinescu, Aganovic, Cristi Ganea - Tira
Rezerve: Iacob, Petris, Bencun, Leko, Buga, Barna, Liviu Ganea

17:57 23 May

FINAL U Cluj retrogradeaza alaturi de Otelul Galati dupa ce a fost invinsa cu 2-1. Ceahlaul este a treia echipe ce le insoteste in B iar Brasov si Rapid sunt si ele retrogradate daca nu castiga meciurile de astazi.

17:46 23 May

Min 82 - ultimele minute in Liga I pentru U Cluj, daca nu reuseste sa intoarca scorul la Galati.

17:41 23 May

Min 77 - Calcan trimite in bara dupa un sut puternic de pe partea stanga. Inca o ocazie mare pentru U Cluj.

17:31 23 May

Min 68 - Otelul trece in avantaj. Tudorie reuseste sa inscrie din 6 metri dupa o centrare de pe partea dreapta. U Cluj a ratat doua faze la rand iar galatenii au inscris pe contraatac.

17:20 23 May

Min 55 - Doua ocazii mari la fiecare poarta. U Cluj rateaza o sansa imensa dupa ce Morar a scapat singur cu portarul insa nu a reusit sa il invinga pe acesta.

17:04 23 May

PAUZA - U Cluj se vede nevoita sa castige in a doua repriza, altfel e retrogradata matematic. Clujenii trebuie sa inscrie de cat mai multe ori daca vor sa intoarca si deficitul de golalveraj fata de Gaz Metan Medias.

17:03 23 May

Min 35 - Otelul egaleaza. Hamroun inscrie un gol fabulos de la 30 de metri, cu un lob ce aterizeaza exact in vinclul portii lui Dolha!!!

16:16 23 May

Min 11 - Universitatea Cluj deschide scorul. Mengolo primeste mingea la 20 de metri, intra in careu si il invinge pe Abraham cu un sut din unghi.

16:11 23 May

16:00 Otelul - U Cluj

Daca nu castiga astazi, U Cluj este matematic retrogradata in Liga a II-a.

09:07 23 May

Meciurile de azi:

21:00 CFR Cluj - Rapid

23:43 22 May
Gavrila: "Merita si Petrolul sa marcheze un gol"

"Ne-am daruit din primul pana in ultimul minut. Suntem multumiti. Poate ar fi meritat si ei sa marcheze, dar victoria e meritata.

E clar ca fiecare antrenor vine cu noi metode. Pot sa spun ca s-au schimbat multe, dar asta nu inseamna ca inainte era ceva gresit", a spus Bogdan Gavrila la Dolce Sport.

23:42 22 May
Grozav: "Pacat ca ma aflu intr-o forma buna pe final de sezon"

Sunt curios si eu ce au de gand cu mine cei de la Terek, unde mai am doi ani de contract. Pacat ca ma aflu intr-o forma buna, acum, la finalul sezonului. M-am simtit extraordinar la Petrolul, m-am bucurat ca lumea a venit la stadion. Domnul Rednic ne-a spus ca in semn de respect fata de suporterii ploiesteni nu a stat pe banca la meciul de azi", a spus Gicu Grozav la Dolce Sport.

23:41 22 May
Sinescu: "La Petrolul va urma o reconstructie"

"A fost un scor prea sever dupa aspectul partidei. A fost determinanta valoarea jucatorilor dinamovisti pe ultimii 30 de metri.

Puteam sa relansam partida in repriza a doua, am avut cel putin trei ocazii clare, dar nu am avut sansa.

La Petrolul va avea loc o reconstructie, o relaxare a obiectivelor. Va fi foarte greu pentru ca am inteles ca se doreste calificarea in play-off, iar din cate stiu eu, multe echipe au acest obiectiv", a spus Valentin Sinescu la Dolce Sport.

23:01 22 May

FINAL Dinamo se impune intr-un joc pe care l-a dominat clar. Rednic si Grozav au reusit sa castige impotriva fostelor lor echipe.

22:51 22 May

Min 90: GOL DINAMO!!! Grozav scapa singur cu Pecanha, trimite mingea pe langa portar si face 3-0. Daca nu intra mingea in poarta ar fi fost cu singuranta penalty si eliminare!

22:41 22 May

Min 77: Ocazie buna pentru Petrolul, Marc reuseste sa scoata de pe linia portii. Fanii Petrolului incepe sa cante pentru prima data in acest meci.

22:29 22 May

Min 68: Alexe patrunde in careu pe partea stanga insa este blocat in ultima clipa de Pecanha.

22:25 22 May

Min 62: Petrolul nu reuseste sa isi creeze ocazii de gol. Fanii au inceput deja sa isi exprime nemultumirea in tribune desi stadionul este pe jumatate gol in acest moment.

22:08 22 May

Min 47: Sansa buna pentru Dinamo la un contraatac, sutul lui Serban se duce peste poarta!

22:07 22 May

Min 46: Astafei suteaza din 7 metri putin pe langa vinclu! Prima sansa mare a Petrolului in aceasta repriza!

22:06 22 May

PAUZA

21:42 22 May

Min 39: Inca o ocazie mare pentru Dinamo! Gavrila reia din 6 metri putin pe langa poarta, la o gafa mare a lui Fanchone care l-a lasat sa dea in minge.

21:32 22 May

Min 29: GOL DINAMO!!! El Hamed inscrie din centrul defensivei, de la 10 metri, cu dreptul! Petrolul e la pamant!

21:31 22 May

Min 27: GOL DINAMO!!! Gavrila inscrie de la marginea careului cu stangul, la coltul lung, direct in vinclu!

21:23 22 May

Min 22: Faza superba de contraatac a Petrolului, Nepomuceno intra in careu pe dreapta insa trage peste poarta!

21:15 22 May

Min 14: Alexe trimite primul sut periculos la poarta, dupa o greseala a lui Alcenat.

Min 10: Nicio ocazie pana acum, meciul are un ritm destul de slab. Nici macar tribunele nu sunt pline pe unul dintre cele mai frumoase stadioane din tara.

21:05 22 May

Min 1: A inceput meciul de la Ploiesti.

Echipele de start: Petrolul - Dinamo

20:49 22 May

Lupta la retrogradare este incredibila in acest moment. Nu mai putin de 6 echipe pot retrograda in acest moment. Pandurii si Gaz Metan sunt peste linie dupa meciurile disuptate pana acum, iar Concordia, Rapid, U Cluj si Brasov sunt echipele cu un picior in B.

Cum se salveaza echipele:

Pandurii - au nevoie de 2 puncte in ultimele 2 meciuri ramase de disputat, acasa cu Iasi si in deplasare la Rapid

Gaz Metan - daca Rapid castiga ultimele 2 meciuri, Gaz Metan are nevoie de victorie in ultima etapa, la un scor identic cu o eventuala victorie a Chiajnei. Altfel, are nevoie de acelasi rezultat ca si Concordia, avand un singur gol la golaveraj peste Chiajna.

Concordia - daca Rapid castiga ultimele 2 meciuri, Concordia are nevoie de victorie in ultima etapa, cu un gol in plus fata de o eventuala victorie a Gazului. Daca Concordia castiga si Gaz Metan nu o face, e salvata de la retrogradare.

Rapid - are nevoie neaparat de 2 victorii in ultimele 2 meciuri, cu CFR si acasa cu Pandurii. In plus trebuie ca Gaz Metan si Concordia sa nu castige meciurile din ultima etapa, cu Brasov respectiv Petrolul.

U Cluj - are nevoie de doua victorii, Gaz Metan si Concordia sa piarda in ultima etapa iar Rapid sa faca cel mult 4 puncte in ultimele 2 meciuri. Mai mult, clujenii au nevoie sa recupereze un deficit de 9 goluri fata de Gaz Metan si 8 fata de Concordia.

Brasov - este in aceeasi situatia cu U Cluj doar ca este peste Chiajna la rezultate direct si joaca in ultima etapa cu Gaz Metan, cu care are de intors infrangarea cu 2-1 din tur.

20:27 22 May

Min 90: FINAL! Gaz Metan castiga cu acelasi scor cu care a pierdut cu Concordia in tur si in acest moment trece peste Chiajna in clasament datorita golaverajului mai bun cu un singur gol. Chiajna are -6, Medias -5.

20:15 22 May

Min 79: Gaz Metan incearca sa marcheze si golul 3 pentru a trece peste Concordia si la golaveraj. In tur, Chiajna a batut cu 2-0, exact scorul de pe tabela in acest moment.

19:59 22 May

Min 66: GOL GAZ METAN!!! Llullaku reusese sa isi ia revansa dupa ratarea penalty-ului si inscrie cu capul din careul mic!

19:54 22 May

Min 64: Roman obtine un penalty usor, la care e agatat de tricou de un adversar insa a cazut prea usor. Lullaku trage in bara din penalty!!!!

19:51 22 May

Min 62: Muth trimite cu capul din 10 metri, dupa un corner, mingea se duce peste poarta!

19:41 22 May

Min 51: Adrian Cristea trage puternic de la 35 de metri, sub bara, mingea e prinsa insa de Plesca.

19:38 22 May

Min 48: Serediuc are o sansa imensa din 3 metri, cu capul, insa mingea este oprita incredibil de Plesca. Cea mai mare ocazie a meciului!

19:24 22 May

PAUZA! Gaz Metan conduce cu 1-0 dintr-un gol marcat din off-side. FOTO - Faza din care Gaz Metan a deschis scorul si la care asisdentul nu a dat off-side la Roman. Acesta a trimis in bara, mingea a ajuns la Muntean iar acesta a marcat.

19:16 22 May

La reluare se vede ca Roman era in off-side in momentul centrarii, golul Mediasului a fost totusi validat.

19:13 22 May

Min 39: GOL GAZ METAN! Mediesenii deschis in sfarsit scorul, dupa 3 ocazii mari ratate. Muntean inscrie din 10 metri dupa ce Roman a trimis mingea in bara, cu capul. Gaz Metan 1-0 Concordia.

19:09 22 May

Min 35: Curtean este schimbat de antrenor dupa un joc foarte slab care a culminat cu acea ratare monumentala din 7 metri!

19:03 22 May

Min 28: Ocazie mare pentru Gaz Metan! Curtean rateaza o reluare din 7 metri, cu stangul! Mediesenii pun presiune de 5 minute la poarta lui Matache insa nu reusesc sa trimita pe poarta.

18:54 22 May

Min 19: Gaz Metan inscrie din 2 metri, prin Roman, insa se arata off-side! Golul ar fi fost de "aur" pentru Gaz Metan dar si pentru Rapid.

18:45 22 May

Min 10: Nicio faza de poarta in acest inceput de meci. Ambele echipe par ca se tem sa isi asume riscuri in atac.

18:36 22 May

Min 1: A inceput meciul de la Medias. Daca bate Concordia, lupta pentru retrogradare se incheie.

18:25 22 May

Echipele de start: Gaz Metan - Concordia

17:24 22 May

ASA poate iesi campioana etapa aceasta daca va castiga la Giurgiu iar Steaua nu castiga acasa cu Botosani. In acelasi timp, cele doua echipe pot face rocada daca ASA nu castiga iar Steaua se impune acasa cu Botosani.

Lucrurile s-au simplificat insa la retrogradare, acolo de unde CFR a disparut dupa ce si-a primit inapoi cele 24 de puncte de la TAS. Clujenii au iesit din zona retrogradarii si au urcat pana pe locul 3 in clasament, ducand-o pe Gaz Metan pe loc retrogradabil.

Situatia in acest moment este simpla. Daca Concordia face minim 2 puncte in ultimele 2 etape, se salveaza de la retrogradare. Otelul si Ceahlaul sunt retrogradare matematic iar Brasov, U Cluj si Rapid mai au sanse doar teoretice de salvare de la retrogradare. Practic, lupta se duce in acest moment intre Gaz Metan si Concordia, echipe ce vor juca intre ele in chiar primul meci al etapei.

300x250
Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”