LEquipe: "Franta a platit pentru lipsa de realism" / Sport: "Catastrofa!"

Superliga
Data publicarii: Duminica 06 Septembrie 2009, 00:51
Data actualizarii: Duminica 06 Septembrie 2009, 01:03

"Am platit pentru lipta de realism si eficienta, iar romanii au luptat cu indarjire pentru un rezultat bun", a scris LEquipe dupa Franta 1-1 Romania, in preliminariile CM din 2010.

â–ºDOMENECH: "NU AM PUTUT MAI MULT"

"Franta a platit pentru lipsa de realism din prima repriza, cand romanii au castigat incredere. Enorma sansa pentru Romania in minutul 41! Marica se joaca cu Escude la intrarea in suprafata de pedeapsa, ii ofera un cadou lui Surdu, la cativa metri de poarta, dar atacantul Stelei trimite milimetric pe langa poarta. Franta a dominat prima repriza in mare parte, a avut multe ocazii, dar a tremurat pe finalul primului mitan, trebuind sa fie mai realista impotriva unor romani care nu au capotat. In minutul 48, Henry e pe faza si trimite cu stangul in plasa. Imediat insa, Escude isi invinge
propriul portar si Romania egaleaza. Roman isi arata valoarea eliminand din joc doi adversari, dar din fericire Lloris este la post (64). Les Bleus au solicitat un penalti pentru hent la Radoi, dar arbitrul a lasat corect jocul sa continue.

Francezii s-au aruncat cu disperare in lupta, insa atacurile lor au fost dezorganizate si lipsite de precizie. Franta a esuat in fata unor romani care in final au aparat cu indarjire rezultatul de egalitate", a scris LEquipe. "S-au complicat lucrurile pentru echipa Frantei, un succes in Serbia nu mai e suficient", a adaugat jurnalul francez.

Site-ul Federatiei Franceze de Fotbal a titrat: "Franta si Romania, spate in spate". "La pauza a fost doar 0-0, in ciuda unei dominari nete a echipei Frantei, dar imediat dupa reluare Henry profita de un spatiu liber și inscrie. Scorul redevine egal dupa ce Escude trimite in propria poarta. In minutul 64, festival al noului intrat Roman, dar Lloris retine balonul", mentioneaza sursa citata.
Le Monde scrie ca selectionerul Raymond Domenech a fost fluierat copios de public si ca in multe momente fondul sonor a fost acaparat de suporterii romani.

”Franta tinuta in sah de Romania", a notat Le Parisien. Football a scris: "Franta acrosata de Romania", in timp ce Sport e si mai dur: "Catastrofa!".
Agentia France Presse mentioneaza ca Franta a fost "neutralizata" de Romania si ca Thierry Henry, prin golul inscris, s-a distantat in clasamentul celor mai buni marcatori din istoria nationalei Frantei, cu 49 de reusite. Pozitia a doua este ocupata de Michel Platini, cu 41 de goluri.

DOMENECH: "NU AM PUTUT MAI MULT"

"Nu traiesc o deziluzie, ci o dezamagire. Am avut multe ocazii, am riscat si cu 4-5 atacanti, dar tot nu am reusit sa concretizam fazele pe care le-am avut. Nu am putut face mai mult.

Este trist sa vezi ca noi nu am reusit sa marcam din ocaziile pe care le-am avut, dar romanii au marcat desi nu au avut nici o faza clara. Acum trebuie sa reparam in Serbia ce am stricat aici", a spus Raymond Domenech dupa meci.