Laurențiu Reghecampf, primul eșec după două victorii. Cât s-a încheiat Al Tai - Al Hilal, în prima ligă arabă

Al Tai - Al Hilal Arabia Saudita Laurentiu Reghecampf Superliga Laurențiu Reghecampf, antrenor Al Tai/sursa foto: Instagram
Data publicarii: Vineri 08 Decembrie 2023, 23:00
Data actualizarii: Vineri 08 Decembrie 2023, 22:59

Al Tai - Al Hilal s-au duelat în a 16-a etapă din primul eșalon al Arabiei Saudite.

Cele două echipe și-au dat întâlnire pe "Prince Abdul Aziz bin Masaad Stadium" din Hai'ii. La capătul celor 90 de minute, formația dirijată de Laurențiu Reghecampf, Al Tai, a pierdut cu 1-2 în fața celor de la Al Hilal.

Salem Al Dawsari (Al Hilal) a deblocat tabela de marcaj în prima repriză, mai exact în minutul 20, ca Aleksandar Mitrovic să ducă scorul la 2-0 10 minute mai târziu.

La finalul primei părți, Tariq Abdullah a micșorat diferența în minutul 45+5, din pasa lui Salam Al Moasher, iar tabela a rămas nemodificată până la finele partidei.

Pentru Laurențiu Reghecampf a fost prima înfrângere în campionat după două etape disputate, în care Al Tai le-a învins pe Al Fateh cu 1-0 și pe Al Raed cu 4-3.

Al Tai, în campionat

După 16 etape desfășurate în primul eșalon al Arabiei Saudite, Al Tai se situează pe locul 12, în a doua jumătate a clasamentului, cu 17 puncte obținute până acum.

În consecință, echipa pregătită de Laurențiu Reghecampf de la sfârșitul lui septembrie a înregistrat cinci victorii, două rezultate de egalitate și nouă înfrângeri.

În următoarea etapă de campionat, Al Tai va face deplasarea pe "Al Akhdoud Club Stadium" din Najran pentru a disputa meciul împotriva celor de la Al Akhdoud.