Data publicarii: Vineri 08 Decembrie 2023, 22:50
Data actualizarii: Vineri 08 Decembrie 2023, 22:49

Andrea Compagno (27 de ani) se află la FCSB din august 2022.

Cotat la 2.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, Andrea Compagno mai are contract cu gruparea roș-albastră până la finele actualei stagiuni.

Ilie Dumitrescu, fost internațional român, a vorbit despre situația în care se află Andrea Compagno, care nu mai e integralist meci de meci la vicecampioana României.

• Italianul a bifat în acest sezon din Superliga 16 apariții, dintre care 10 ca titular și șase ca rezervă utilizată

"Eu cred că și factorul psihologic atârnă greu în exprimarea lui Compagno. În momentul în care nu-l bagi titular, iar când îl bagi, îl scoți în minutul 45, nu a mai dat același randament", a spus Ilie Dumitrescu, potrivit DigiSport.

Andrea Compagno a fost legitimat la echipe precum Catania U19, Due Torri, Pinerolo, Argentina, Borgosesia, Nuorese, Tre Fiori, FCU Craiova și FCSB.

La gruparea roș-albastră, italianul a evoluat până acum în 53 de meciuri și a reușit să marcheze 20 de goluri în aproximativ 3500 de minute petrecute în echipamentul clubului.

FCSB, în această stagiune

După 18 etape disputate în primul eșalon al României, FCSB se situează pe primul loc cu 37 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Elias Charalambous a înregistrat 11 victorii, patru rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

În ultima etapă, FCSB a pierdut cu Oțelul Galați pe Arena Națională, scor 0-2. În următoarea rundă din primul eșalon, roș-albaștrii se vor întâlni cu CFR Cluj duminică, 10 decembrie, de la ora 20:00, în Gruia.