Lacatus: "Daca mai avem parte de meciuri de acest fel, ne imbolnavim pe banca"

Data publicarii: Luni 24 Martie 2008, 08:54
Data actualizarii: Luni 24 Martie 2008, 08:54
"NE GANDIM NUMAI LA LUPTA PENTRU CHAMPIONS LEAGUE"
Marius Lacatus a declarat ca meciuri cu o intensitate precum cea de la partida cu UTA Arad, castigata cu scorul de 2-1, in prelungiri, in etapa a XXV-a a Ligii I, ii vor face pe cei din staff-ul tehnic sa se imbolnaveasca.
"Am dominat jocul, dar din pacate n-am reusit nici acum sa concretizam, pentru ca daca am reusi sa facem asta din primele ocazii clare, rezultatul era altfel. A fost o victorie obtinuta cu emotii si probabil asa trebuie, sa suferim noi pana la sfarsit. La pauza am incercat sa ii linistesc pe jucatori, sa ii fac sa creada in victorie in continuare. S-a vazut ca au avut mintea mai limpede si au ales solutii mai bune. Ii felicit pe jucatori pentru atitudine si pentru ca au crezut in victorie pana la capat, le multumesc suporterilor si sper ca nu va mai fi nevoie sa treaca prin aceste emotii, care te pun la incercare. Daca meciurile urmatoare vor fi la aceeasi intensitate, ne vom imbolnavi si noi pe banca, nu numai suporterii", a spus Lacatus.
Tehnicianul stelist a remarcat ca majoritatea echipelor se mobilizeaza mai mult la meciurile cu Steaua. "Cu Steaua parca toti reinvie, dar ne calesc aceste meciuri. UTA a jucat bine, chiar daca n-a ajuns de multe ori in preajma portii, au avut golul si acea bara. Prin ambitie si efort echipele mici pot produce surprize. Ne gandim doar la meciurile noastre, in lupta pentru Liga Campionilor. E o lupta stransa, se bat 4-5 echipe", a punctat Lacatus.
Marius Lacatus a mentionat ca faptul ca Steaua joaca adesea dupa echipele cu care se afla in lupta pentru locurile din fruntea clasamentului nu reprezinta intotdeauna un avantaj. "Chiar daca suferim in joc, importat este ca trecem de aceasta presiune. Nu e chiar bine sa jucam ultimii din etapa. Rapid, CFR iau bataie, jucatorii sunt si ei oameni, iar stresul rezultatelor isi poate pune amprenta", a spus tehnicianul stelist.