Jucătorul de la Rapid care l-a impresionat pe Nicolae Dică: "Calități extraordinare! Mi-a plăcut mult"

Rapid Catalin Cirjan Nicolae Dica sepsi Superliga
Data publicarii: Sambata 15 Iulie 2023, 20:36
Data actualizarii: Sambata 15 Iulie 2023, 20:36

Nicolae Dică a analizat meciul Rapid - Sepsi, încheiat la egalitate, scor 0-0, în prima etapă a noului sezon din Liga 1.

Antrenorul care le-a pregătit pe FCSB și CS Mioveni în sezonul trecut crede că Rapid merita mai mult de la primul meci din acest sezon, ținând cont de evoluția din prima repriză. Totuși, Dică nu le ia din merite nici celor de la Sepsi, pe care îi consideră mai omogeni.

Nicolae Dică, impresionat de Cătălin Cîrjan

Nicolae Dică l-a remarcat pe Cătălin Cîrjan de la Rapid. Fostul secund al naționalei României spune că debutul în Liga 1 al fotbalistului împrumutat de la Arsenal a fost încântător și s-a arătat plăcut surprins de curajul mijlocașului.

"Mi-a plăcut Rapid. Prima repriză a fost bună, au meritat să marcheze mai multe goluri pentru că au dominat și au avut ocazii. Și cei de la Sepsi au pus probleme, e o echipă bună de contraatac, cu jucători de viteză. Rapid merita să aibă un avantaj după prima repriză.

Mi-a plăcut foarte mult Cîrjan. Mi-aș fi dorit ca la evoluția pe care a avut-o să fi reușit să marcheze un gol. Merita acest copil. Vine după o perioadă dificilă pentru el, în care a avut acele accidentări și nu am văzut trac la el. Și a fost primul lui meci în prima ligă, la o echipă cu pretenții. Eu îl știu de când juca la Domnești, în Liga 3, nu avea nici 15 ani. E un jucător tânăr, care ne-a arătat niște calități extraordinare. Am văzut curaj la el, personalitate. E un jucător bun în ultimii 20 de metri.

Rapid, pentru prima etapă, a arătat ok din punctul meu de vedere. Și Sepsi a arătat bine. S-a văzut clar că Sepsi a fost mai omogenă", a spus Nicolae Dică, la Orange Sport.

Cum s-a decurcat Cîrjan la debut

Antrenorul Cristiano Bergodi l-a trimis pe Cătălin Cîrjan în teren încă din primul minut. Mijlocașul venit de la Arsenal a luat parte la aproape toate acțiunile de atac ale giuleștenilor.

Tânărul jucător a fost schimbat în minutul 70 cu un alt tânăr de perspectivă, Ștefan Pănoiu (20 de ani). Cîrjan a avut două ocazii importante în prima repriză a meciului cu Sepsi OSK și a fost aplaudat de tot stadionul în momentul schimbării.

Mijlocașul joacă sub formă de împrumut la Rapid, el mai are contract cu Arsenal până în iunie 2024. Pentru "Tunari" a adunat 25 de apariții la echipa U18, respectiv 36 de jocuri la echipa U21.

În a doua etapă, Rapid va înfrunta Universitatea Cluj în deplasare. Următorul joc din Giulești va avea loc pe 29 iulie, când elevii lui Bergodi vor primi vizita celor de la FC Botoșani.