FOTO Cătălin Cîrjan i-a cucerit definitiv pe fanii Rapidului! Gestul care nu s-a văzut la TV

Catalin Cirjan Rapid sepsi Superliga
Data publicarii: Sambata 15 Iulie 2023, 19:23
Data actualizarii: Sambata 15 Iulie 2023, 19:22

Mijlocașul Cătălin Cîrjan (20 de ani) a debutat pentru Rapid în remiza cu Sepsi OSK din prima etapă, scor 0-0. Puștiul împrumutat de la Arsenal Londra a avut o evoluție solidă în Giulești.

Fanii au apreciat prestația lui Cîrjan, care a evoluat în premieră în Liga 1. Școlit în academia lui Arsenal, mijlocașul a impresionat prin tehnica sa. La finalul partidei, fotbalistul a făcut un gest prin care i-a cucerit definitiv pe fanii rapidiști.

Cătălin Cîrjan, gest superb după Rapid - Sepsi OSK

După fluierul final, jucătorii Rapidului au mers în dreptul Peluzei Nord pentru a saluta galeria. Mai apoi, jucătorii s-au îndreptat către Tribuna a II-a. Un suporter l-a rugat pe Cîrjan să-i ofere tricoul de joc, iar mijlocașul nu a stat prea mult pe gânduri.

Cătălin Cîrjan și-a scos tricoul și l-a aruncat în tribună, fiind aplaudat de fanii care încă se aflau pe stadion. Tricoul este cât se poate de special, având în vedere că a fost purtat de jucător la debutul său pentru Rapid.

La finalul partidei cu Sepsi OSK, Cîrjan a spus că atmosfera din Giulești a fost senzațională: "A fost o atmosferă extraordinară, nu mă aşteptam la aşa ceva. A fost meciul de debut, fanii au fost incredibili, dar sunt dezamăgit, cred că meritam mai mult. Mi-am dorit foarte mult să începem bine, eu dau totul la fiecare meci.

Îmi doream să câştigăm, am făcut un meci bun, dar n-am câştigat azi. Puteţi aştepta mai mult de la mine, a fost primul meci, uşor-uşor mă obişnuiesc şi eu cu băieţii. A fost o seară ok pentru mine, dar îmi doresc mai mult", a declarat Cîrjan, în fața reporterilor.

Cum s-a decurcat la debut

Antrenorul Cristiano Bergodi l-a trimis pe Cătălin Cîrjan în teren încă din primul minut. Mijlocașul venit de la Arsenal a luat parte la aproape toate acțiunile de atac ale giuleștenilor.

Tânărul jucător a fost schimbat în minutul 70 cu un alt tânăr de perspectivă, Ștefan Pănoiu (20 de ani). Cîrjan a avut două ocazii importante în prima repriză a meciului cu Sepsi OSK și a fost aplaudat de tot stadionul în momentul schimbării.

Mijlocașul joacă sub formă de împrumut la Rapid, el mai are contract cu Arsenal până în iunie 2024. Pentru "Tunari" a adunat 25 de apariții la echipa U18, respectiv 36 de jocuri la echipa U21.

În a doua etapă, Rapid va înfrunta Universitatea Cluj în deplasare. Următorul joc din Giulești va avea loc pe 29 iulie, când elevii lui Bergodi vor primi vizita celor de la FC Botoșani.