Jucătorul care n-a scăpat de pedeapsa lui Petrescu la meciul Sepsi OSK! Panduru: „Niciodată nu trebuia să joace așa!”

Basarab Panduru CFR Cluj claudiu petrila Dan Petrescu Sepsi OSK Sfantu Gheorghe Superliga Basarab Panduru
Data publicarii: Marti 07 Martie 2023, 11:32
Data actualizarii: Marti 07 Martie 2023, 11:38

CFR Cluj a încheiat la egalitate cu UTA Arad, scor 2-2, al finalul unui meci în care a revenit de la 0-1 și a condus cu 2-1.

• În urma egalului, CFR Cluj a ratat ocazia de a trece peste Farul Constanța în clasament.

În ciuda evoluției slabe din a doua repriză, ardelenii ar fi putut pleca acasă cu toate cele trei pnuncte dacă ar fi tratat cu mai multă seriozitate unele situații din meci.

Basarab Panduru a analizat după meci o fază petrecută în minutul 67, la scorul de 2-1 pentru ardeleni, când Claudiu Petrila, pe un contraatac, a ales să joace înapoi deși ajunsese periculos în marginea careului de 16 metri.

Fostul secund al Universității Craiova crede că acesta a fost și motivul pentru care Petrescu l-a pedepsit pe Petrila și l-a schimbat în minutul 78, cu Fica.

„În repriza a doua, CFR a stat la adăpostul scorului de 2-1 şi parcă nu a mai făcut nimic. Petrescu s-a supărat rău de tot pe Petrila și l-a schimbat, asta e impresia mea.

Faza aceea, Petrila trebuia să o joace. Dădea o centrare... Niciodată nu trebuia să joace aşa cum a jucat. Eu spun că nu e întâmplătoare schimbarea lui. Cred că l-a supărat pe Petrescu şi l-a schimbat. Joacă aşa cum trebuie s-o faci şi nu-ţi mai spune nimeni nimic. Noi aici ne întrebăm de ce nu joacă Petrila. Nu dai acolo, nu dai acolo.. Atunci ai o problemă și de aia te şi scoate.

Să vedem şi marea oboseală despre care zice Petrila. În trei meciuri, nu are nici măcar o repriză. Ăștia odihniți sunt obosiți de fotbal. Nu e băgat pentru că nu-i dă încredere lui Petrescu.

E ca Octavian Popescu. Amândoi sunt sub sezonul trecut. Unul are o problemă că nu joacă, altul pentru că e mutat pe toate poziţiile şi nu joacă pe poziţia lui”, a spus Basarab Panduru la Orangesport