UTA Arad - FCSB Etapa 29 Joonas Tamm Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 05 Martie 2023, 21:38
Data actualizarii: Duminica 05 Martie 2023, 21:39

Cele două formații s-au duelat în etapa cu numărul 29 din Superligă.

FCSB a făcut deplasarea pe arena din Arad, „Francisc von Neuman”, pentru meciul împotriva UTA-ei! Arbitrul Andrei Chivulete a fost centralul meciului din penultima rundă a sezonului regulat.

Joonas Tamm, autogol cu clasă în UTA - FCSB! Cum a înscris fundașul în propria poartă

În minutul 18, pe o fază de atac a gazdelor, Philip Otele, șeptarul UTA-ei, a țâșnit în banda stângă și a centrat la firul ierbii, iar Joonas Tamm, stoperul FCSB-ului, a reluat în propria poartă.

Arădenii au început, astfel, perfect meciul de pe propria arenă, însă bucuria nu a durat prea mult pentru UTA. Florinel Coman a restabilit scorul în minutul 18, după un assist provenit de la Joyskim Dawa.

UTA Arad - FCSB, înainte de meciul direct

UTA Arad, penultima clasată din Liga 1, vine după două înfrângeri contra primelor două clasate din Liga 1, Farul Constanța (0-1) și CFR Cluj (1-2). Formația antrenată de Laszlo Balint a adunat 24 de etape în primele 28 de etape.

De partea cealaltă, FCSB, care are patru victorii și o remiză în ultimele cinci meciuri, se află pe locul 3, cu 54 de puncte. Vicecampioana se poate apropia la patru lungimi de liderul Farul, care a pierdut în această rundă pe terenul Universității Cluj (0-2).

UTA și FCSB s-au mai întâlnit de două ori în acest sezon. În meciul tur din Liga 1, bucureștenii au câștigat cu 2-1, în timp ce partida din grupele Cupei României, de la Arad, s-a încheiat la egalitate, 2-2.