Ionel Dănciulescu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria lui Dinamo: „Nu poți să joci la mica ciupeală!” + Cine l-a impresionat

dinamo - otelul galati Ionel Danciulescu liga 2 Superliga Dănciulescu
Data publicarii: Vineri 07 Aprilie 2023, 22:48
Data actualizarii: Vineri 07 Aprilie 2023, 22:47

Dinamo București a câștigat categoric cu Oțelul Galați, scor 3-0.

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul trei din play-off-ul Ligii a 2-a. Cu această victorie, Dinamo București (38 de puncte) s-a apropiat la un punct de Oțelul Galați (39 de puncte) și o amenință pe Poli Iași (44 de puncte), liderul.

Ionel Dănciulescu, fost jucător la Dinamo, a vorbit despre jocul arătat de elevii lui Dorinel Munteanu și a evidențiat că Oțelul Galați ar fi trebuit să arate mult mai mult într-o partidă de un asemenea calibru.

„Nu poți să joci la mica ciupeală! Trebuie să vii și să joci!”, a spus Ionel Dănciulescu la televiziunea Digi Sport.

De asemenea, fostul fotbalist a rostit și numele jucătorului care l-a impresionat cel mai mult: Lamine Ghezali, francezul cu cetățenie algeriană care e cotat la 200.000 euro, conform site-urilor de specialitate, și se află la Dinamo din vara lui 2022.

„(n.r. de cine ți-a plăcut de la Dinamo?) De Ghezali. A făcut o partidă foarte bună! Execuție de jucător (n.r. la primul gol). Amzăr a făcut și el o partidă bună, face bine ambele faze. Cu mici scăpări, pentru că își dorește foarte mult și are momente de întârziere, dar e un jucător care susține foarte bine și faza ofensivă”, a adăugat Ionel Dănciulescu.

Dinamo - Oțelul Galați 3-0

După o primă repriză tăcută, „câinii roșii” au dat startul recitalului în partea a doua. Elevii lui Ovidiu Burcă au dat lovitura mai întâi prin Lamine Ghezail (minutul 62). Algerianul a mai înscris o dată și pe final (minutul 87).

Cătălin Țîră a blocat tabela în minutul 90+4 la 3-0, iar Dinamo a beneficiat de trei puncte importante în lupta pentru accederea în primul eșalon al României, Superliga.