INVINCIBILII! Galca a primit cea mai buna veste inaintea meciului cu Gaz Metan! Ce s-a intamplat in ultimii 2 ani de fiecare data

Steaua Costel Galca Superliga
Data publicarii: Vineri 12 Septembrie 2014, 09:30
Data actualizarii: Vineri 12 Septembrie 2014, 09:25

Eliminata din Champions League de catre Ludogorets, Steaua a trecut prin cea mai grea perioada a ultimilor 2 ani - partida cu Viitorul a evidentiat problemele Stelei, echipa lui Costel Galca reusind greu sa se impuna in urma penalty-ului transformat de Gabi Iancu.

Din fericire pentru Steaua, pauza competitionala a venit cum nu se putea mai bine - ros-albastrii au profitat si i-au adus pe Bourceanu, Rusescu si Papp iar atmosfera dupa ratarea grupelor Ligii s-a detensionat.

Un alt aspect care il face fericit pe Galca dupa aceasta pauza competitionala este data de statistica Stelei - daca ros-albastrii au avut mereu probleme dupa ce au jucat in cupele europene in urmatoarele meciuri de campionat, nu acelasi lucru s-a intamplat dupa meciurile nationalei!

Steaua este neinvinsa in ultimii 2 ani in Liga 1 dupa meciurile echipei Romaniei, pierzand o singura data in Europa League - 0-2 in fata celor de la Ajax, acela fiind insa primul meci oficial din 2013. Steaua a reusit insa atunci sa intoarca la retur rezultatul si sa se califice in turul urmator.

Iata meciurile Stelei dupa pauzele cauzate de meciurile echipei nationale:

CFR Cluj 0-1 Steaua (dupa meciul nationalei cu Argentina, scor 0-0)
Pandurii 1-1 Steaua (dupa meciurile de la baraj cu Grecia)
Steaua 4-0 Viitorul (dupa meciurile cu Estonia, scor 2-0, respectiv Andorra, scor 4-0)
Steaua 5-0 Sageata (dupa meciurile cu Turcia, scor 0-2, respectiv Ungaria, scor 3-0)
Steaua 3-0 CFR Cluj (dupa meciul amical cu Slovcia, scor 1-1)
Otelul 1-1 Steaua (dupa meciurile cu Olanda, scor 0-4, respectiv Ungaria, scor 2-2)
Ajax 2-0 Steaua (dupa meciul amical cu Australia, scor 3-2)
Steaua 2-1 Turnu Severin (dupa meciul amical cu Belgia, scor 2-1)
Pandurii 0-0 Steaua (dupa meciurile cu Olanda, scor 1-4, respectiv Turcia, scor 1-0)
CSMS Iasi 0-3 Steaua (dupa meciurile cu Andorra, scor 4-0, respectiv Estonia, scor 2-0)