În august 2021, antrenorul s-a despărțit de CFR Cluj după eliminarea ardelenilor din play-off-ul Europa League, în fața celor de la Steaua Roșie Belgrad. Ruptura s-a produs însă și pe fondul unor tensiuni tot mai mari în interiorul clubului, alimentate de un conflict cu liderii vestiarului și de un scandal de proporții.
Patronul Ioan Varga a decis atunci să-l îndepărteze, iar despărțirea a avut loc într-o atmosferă extrem de tensionată. Antrenorului i-a fost chiar interzis accesul la baza de pregătire, fiind oprit de oamenii de securitate înaintea unui antrenament.
Întrebat la conferința despre momentul în care a plecat cu scandal de la CFR Cluj, Marius Șumudică a răspuns categoric
La conferința de presă premergătoare meciului cu Corvinul Hunedoara de duminică seară, ora 21:30, Marius Șumudică a fost întrebat, printre altele, și despre momentul în care a plecat cu scandal de la CFR Cluj.
El a evidențiat că nu vrea să-și aducă aminte de cele cu pricina și a ținut să puncteze faptul că le-a simțit lipsa tuturor din club.
”Nu-mi aduceți aminte de acel episod, fiecare greșește în viață, se întâmplă. Mi-era dor de oamenii de aici, de ceea ce înseamnă suporterii CFR-ului, chiar dacă sunt într-un număr mai restrâns față de cealaltă echipă din Cluj”, a spus Șumudică.
Ce a urmat pentru Șumudică după primul mandat la CFR Cluj
După plecarea din Gruia, Șumudică a trecut pe la șase echipe
- Yeni Malatyaspor: 17 meciuri (3 victorii, 4 egaluri, 10 înfrângeri)
- Al-Shabab: 11 meciuri (6 victorii, 3 egaluri, 2 înfrângeri)
- Al-Raed: 31 de meciuri (9 victorii, 7 egaluri, 15 înfrângeri)
- Gaziantep FK: 28 de meciuri (10 victorii, 7 egaluri, 11 înfrângeri)
- Rapid: 38 de meciuri (16 victorii, 11 egaluri, 11 înfrângeri)
- Al-Okhdood: 14 meciuri (2 victorii, 2 egaluri, 10 înfrângeri)