VIDEO Hagi s-a luat de arbitraj și la conferința de presă: ”Ce explicații să primesc! E prea mult! E rușine!

Superliga Gică Hagi
Data publicarii: Marti 15 Martie 2022, 08:58
Data actualizarii: Marti 15 Martie 2022, 09:10

Gică Hagi s-a arătat nemulțumit de arbitrajul brigăzii conduse de Lucian Rusandu, în meciul FCSB - Farul Constanța 2-0.

Constănțenii au cerut un penalty în a doua repriză, în minutul 51 la intrarea lui Ștefan Târnovanu la Robert Moldoveanu. Farul a terminat meciul în zece oameni, după ce Damien Dussaut a fost eliminat, spre disperarea lui Hagi.

”Regele” a tunat la flash-interviul de după meci și nu a vorbit despre arbitraj și la conferința de presă.

• Andrei Cordea

Gică Hagi a tunat și la conferința de presă: ”E prea mult!”

„A doua repriză, cred eu, am început foarte bine. Au adus ce trebuie mutările pe care le-am făcut la pauză. A venit acel moment important în care, clar, era penalty. Nu înseamnă că noi câștigam, dar sunt lucruri clare. Cu toate că n-am vorbit niciodată în felul acesta despre arbitraj, dar e prea mult din punctul meu de vedere. Prea mult! Atâtea faze contra unei echipe? Nu cred!

Cred că e play-off, suntem egali să ne jucăm șansa. Așa, în halul acesta, ce pot să mai zici? Nimic, taci din gură, mergi acasă... Nu trebuie să primesc eu explicații. Domnilor, ce explicații să primim pe ceva evident, clar! E rușine! E rușine! Nu-i fault la Aioani? Uitați-vă să vedeți cum i-a dat cu cotul, și nu era nimic pentru noi!”, a spus Gică Hagi, la conferința de presă.

Vicecampioana s-a impus prin golurile marcate de francezul Malcom Edjouma (66), fost jucător la FC Viitorul (actuala Farul), şi Octavian Popescu (85).

În sezonul regular cele două echipe şi-au împărţit victoriile, fiecare câştigând în deplasare, FCSB cu 1-0, iar Farul cu 2-0. În următoarea etapă, FCSB va juca pe terenul celor de la FC Argeș, iar Farul va primi vizita campioanei CFR Cluj.