FOTO Hagi pune tunurile pe arbitraj după remiza cu UTA: "Înseamnă că știau!"

Gica Hagi Farul Constanta UTA Arad Superliga
Data publicarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 16:48
Data actualizarii: Sambata 16 Decembrie 2023, 16:48

UTA Arad și Farul Constanța au remizat la Sibiu, scor 0-0, în runda #20 din Liga 1.

Farul a avut un gol anulat de VAR în prima repriză, iar Gică Hagi s-a plâns de alte două decizii ale brigăzii conduse de Iulian Călin - un penalty neacordat după un presupus fault al lui Benga asupra lui Munteanu și un cartonaș galben încasat de Ionuț Larrie, care îl face indisponibil pentru meciul cu Rapid, din următoarea etapă.

Hagi pune tunurile pe arbitraj după remiza cu UTA

La interviul de după meci, Hagi a sugerat că arbitrii știau că Larie este în pericol de suspendare pentru cumul de cartonașe galbene, motiv pentru care fundașul a fost sancționat foarte ușor.

"Trebuia să jucăm cu viteza a treia și a patra. Dacă te duci doar cu a întâia și a doua e greu. Din păcate, azi s-a văzut că nu am fost proaspeți. Nu știu de ce. Am avut puține oportunități în față. Una a fost la faza la care eu cred că a fost penalty clar, în prima repriză.  A fost atingere 100%.

N-am fost noi azi. Am încercat să câștigăm pe un teren neutru. Meciul a fost deschis, știam că întâlnim o echipă bine organizată. Nu înțeleg de ce n-am fost proaspeți, poate din cauza drumului. Sper să găsesc răspunsuri zilele viitoare.

Cartonașul lui Larie? Dacă ăla e de cartonaș galben... probabil arbitrii știu pentru că fac ședință. Și i-a dat cartonaș! Dacă ăla e cartonaș la mijlocul terenului, când nu se punea problema de fault, pentru că a dat cu capul... asta e, trebuie să găsesc altceva, pe lângă accidentați.

Îmi lipsesc Kiki, Larie, Popescu, Nedelcu, Băluță. A fost cel mai bun mijloc anul trecut. Mijlocul câștigă meciurile. Trebuie să găsesc opțiuni. Cei care au venit trebuie să-i refac. Eu n-am bani să-i cumpăr pe cei mai buni, care au meciuri multe.

Asta am spus, ne luptăm să intrăm în play-off. Acesta e obiectivul, ni-l dorim, vrem, dar vom vedea dacă avem forță să ajungem acolo", a spus Gheorghe Hagi.

În urma acestui rezultat, Farul a revenit, cel puțin temporar, în play-off, pe locul 6, cu 29 de puncte. De partea cealaltă, UTA e pe 13, cu 23 de puncte.