Gigi Becali, ultimatum pentru Andrea Compagno: "I-am zis lui MM să discute cu el"

Gigi Becali Andrea Compagno FCSB UTA Arad Superliga
Data publicarii: Marti 29 August 2023, 08:16
Data actualizarii: Marti 29 August 2023, 08:17

După UTA Arad - FCSB 2-1, Gigi Becali a vorbit și despre Andrea Compagno, golgheterul echipei din sezonul trecut, care nu se pare să se regăsească în actuala stagiune.

Schimbat în minutul 69 cu Eduard Radaslavescu, când UTA conducea cu 2-1, iar FCSB avea un jucător în minus, Andrea Compagno a adăugat un nou meci fără gol marcat în care este înlocuit.

Gigi Becali: "Compagno, pac jos! Uite că nu-ți mai dă penalty"

Întrebat de ce l-a schimbat pe Compagno, Gigi Becali a explicat că decizia a avut legătură și cu eliminarea lui Pantea. Finanțatorul de la FCSB l-a avertizat totodată pe italian să nu mai simuleze și a transmis că Mihai Stoica va avea o discuție persoană cu vârful din Palermo.

"Schimbarea lui Compagno? Eram în mai puțini oameni și oricum Coman nu făcea faza defensivă. Lasă să fie Coman vârf, poate dădea un gol acolo.

Eu o să-i spun. Nu mai am timp și nu vreau să merg să fac morală fotbaliștilor. I-am zis lui MM să vorbească cu Compagno. Una, două, pac jos, pac jos. Ca dovadă că uite nu-ți mai dă. Are doi metri. Tu ce faci, te arunci jos?", a spus Gigi Becali, la Digisport.

• 2 goluri a marcat Andrea Compagno în cele 9 meciuri jucate în acest sezon

FCSB, primul eșec suferit în Liga 1

FCSB a pierdut meciul cu UTA, de la Arad, scor 1-2, în runda a șaptea din Liga 1. Pentru vicecampioana României a fost primul eșec suferit în acest campionat.

FCSB a început bine și a deschis rapid scorul, prin Florinel Coman, după patru minute. UTA a egalat rapid grație lui Fabry, care a transformat un penalty controversat dictat de George Găman, pentru un presupus henț al lui Alexandru Pantea. Același Pantea a văzut al doilea galben în prelungirile primului act și a fost eliminat.

În superioritate numerică, UTA a reușit golul victoriei în minutul 61, când Cooper l-a învins pe Târnovanu. În ultima jumătate de oră, FCSB i-a mai pierdut pe Vlad Chiricheș, accidentat, și pe Florinel Coman, care a văzut și el al doilea galben după un gest de neînțeles.