VIDEO Gabi Tamaș, gol la debut pentru Petrolul! S-a amuzat și el de modul în care a marcat

Data publicarii: Joi 23 Iunie 2022, 20:30
Data actualizarii: Joi 23 Iunie 2022, 20:30

Petrolul Ploiești a început cu o victorie seria meciurilor amicale din Turcia.

Ploieștenii, reveniți în Liga 1 după o pauză de șase ani, au învins formația Dinamo-Auto Tiraspol, ocupanta locului 6 în sezonul recent încheiat din Republica Moldova.

Petrolul, victorie în primul meci amical al verii

Petrolul s-a impus cu scorul de 2-1. Dinamo-Auto a deschis scorul în minutul 22, însă Gabi Tamaș, prezentat recent la echipă, a restabilit rapid egalitatea cu o execuție inedită după un corner executat de Mario Bratu.

Victoria elevilor lui Nae Constantin a fost adusă de Simon Măzărache, care a marcat în minutul 66.

Alături de Tamaș, în primul 11 al Petrolului au mai apărut alți doi jucători transferați în această vară, Jair Da Silva și Borța.

• Petrolul a început în următoarea formulă: Avram - Meijers, Tamaș, Huja - Borța, Cebotaru, Jair, Țicu - Bratu, Măzărache, Dr. Gheorghe

În cantonamentul din Turcia, Petrolul va mai disputa alte trei meciuri amicale: cu Beykoz 1908 S. K. D. (25 iunie, Turcia), Al Markhiya SC Doha (27 iunie, Qatar) și Al Shamal SC (30 iunie, Qatar).

Nae Constantin: "Tamaș dă 100%!"

Nae Constantin (48 ani) este încântat că se va putea baza pe fundașul cu 67 de selecții în echipa națională în primul sezon de la promovare. Antrenorul „lupilor galbeni” susține că Tamaș se simte excelent din punct de vedere fizic și că este un câștig real pentru defensiva ploieștenilor.

„Tamaş se descurcă bine, pe teren dă 100%. Este foarte bine din toare punctele de vedere. Vine cu experienţă mare, linia noastră de fund era compusă din jucători fără experienţă, jucători destul de tineri şi experienţa lui ne va aduce un mare plus.

Eu îl cunosc de pe la vreo 16 ani (n.r. pe Gabi Tamaş), cred că se mişcă mai bine decât la 20 de ani”, a declarat Nae Constantin înainte de plecarea în cantonament.