NEWS ALERT Florinel Coman și-a aflat suspendarea după cartonașul roșu din meciul cu Oțelul Galați!

Florinel Coman FCSB FCSB - Oțelul Galați Superliga
Data publicarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 14:37
Data actualizarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 14:45

FCSB a pierdut meciul cu Oțelul Galați de pe teren propriu, scor 0-2, în etapa cu numărul 18 din Superliga României.

FCSB a început meciul cum nu se putea mai rău pe Arena Națională. Samuel Teles a profitat de o gafă a lui Mihai Lixandru, l-a deposedat pe Ovidiu Popescu și a înscris din poziție ideală încă din minutul șapte.

Vicecampioana a alergat după golul egalizator, dar tot Oțelul a înscris în partea secundă. Cisotti a stabilit scorul final în minutul 64 cu un șut la colțul lung, fără nicio șansă pentru Ștefan Târnovanu.

Meciul s-a încheiat cu eliminarea lui Florinel Coman (25 de ani), care a văzut al doilea cartonaș galben în prelungirile partidei, astfel că va lipsi în meciul cu FCU Craiova din Cupa României, și nu în cel din campionat cu CFR Cluj.

Florinel Coman și-a aflat suspendarea! A primit o singură etapă

Chiar dacă s-a spus că ar fi încasat intenționat al doilea cartonaș galben, gest care i-ar putea aduce o suspendare mai dură, Comisia de Disciplină a fost blândă cu șeptarul de la FCSB, care a primit o etapă de suspendare și o penalitate sportivă de 740 de lei.

„FC FCSB vs. ACS SC Oțelul Galați - Eliminare Coman Florinel Teodor (FC FCSB) - În temeiul art. 63.1.g, raportat la art. 63.2.1. din RD, se sancționează jucătorul cu suspendare pentru un meci și i se aplică o penalitate sportivă de 740 lei”, se arată pe site-ul LPF.

Adrian Porumboiu: ”Ce mai aștepta? Să-i dea două palme?”

Adrian Porumboiu, fostul arbitru și patron de la FC Vaslui, a dat verdictul în privința fazei controversate din finalul partidei.

Omul de afaceri este de părere că centralul Marcel Bîrsan trebuia să-i arate direct cartonașul roșu șeptarului de la FCSB.

”Cazul Florinel e foarte simplu și sunt cât se poate de obiectiv. Florinel e fotbalist foarte bun, cade în astfel de abateri puerile, îi scade din valoare. În primul rând, vinovat e el că a înjurat arbitrul, dar și arbitrul care nu înțeleg de ce nu i-a dat roșu direct. Ce mai așteaptă? Să-i dea și două palme? Practic e un gest total deplasat al lui Coman.

Primul galben cred că a fost pentru proteste, al doilea galben o caricatură care nu are ce căuta în fotbal, dacă vorbim de fair-play. Că te păzește să stai în etapa care nu prea te interesează, de Cupă, și să joci în meciul importat cu CFR. Metoda găsită nu e cea mai ortodoxă. S-au folosit de o chichiță, de o șmecherie, jenant”, a spus Porumboiu, la Fanatik.ro.