fcsb - farul constanta Florinel Coman Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 17 Aprilie 2023, 21:47
Data actualizarii: Luni 17 Aprilie 2023, 21:50

Cele două echipe se confruntă în derby-ul rundei cu numărul patru din Superligă.

După ce Andrea Compagno a deschis scorul în prima parte a meciului din penalty, FCSB a reușit să se mai impună o dată pe tabela de marcaj, în startul reprizei secunde.

Florinel Coman, lecție de fotbal pe Arena Națională, în FCSB - Farul

Florinel Coman, poreclit „Mbappe” odinioară, a primit o pasă excelentă în careul advers, a făcut o preluare de excepție, a trecut de doi jucători și l-a învins pe Aioani fără nicio problemă.

Winger-ul de la FCSB se află, astfel, la a trei reușită consecutivă în echipamentul „roș-albaștrilor”. Florinel Coman a mai înscris și în remiza 1-1 cu CFR Cluj, dar și în victoria împotriva lui Sepsi OSK, scor 2-1.

Galeria formației dirijate de Elias Charalambous a izbucnit, după ce Florinel Coman a marcat. La 2-0 pe tabelă, FCSB a slăbit motoarele și a încasat gol la cinci minute de la reușita winger-ului. Enes Sali a redus din diferență, în consecință, în minutul 52.

Echipele de start!

• FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Șut, Olaru, Edjouma - Coman, Compagno, Octavian Popescu
  • Farul: Aioani - Boli, Larie, Artean - Kiki, Nedelcu, Grameni, Borza - Mazilu, Alibec, Munteanu

FCSB - Farul Constanța!

Farul lui Gheorghe Hagi este în continuare liderul campionatului, cu 39 de puncte, urmat pe podium de CFR Cluj (38 p) și de rivala de astăzi, FCSB (34 p). Derby-ul va consemna şi un duel între echipele cu cele mai mici medii de vârstă din acest sezon, FCSB - 24 ani şi 6 luni, respectiv Farul Constanţa - 22 ani şi 8 luni.