Florin Răducioiu, entuziasmat după remiza de la Mediaș: "Acesta este campionatul lui Dinamo!"

Florin Raducioiu Dinamo U Cluj Superliga
Data publicarii: Sambata 05 August 2023, 23:45
Data actualizarii: Sambata 05 August 2023, 23:44
Dinamo a obținut primul punct din acest sezon de Liga 1, după ce a remizat la Mediaș contra Universității Cluj, scor 1-1, în runda a patra.

Dinamo a deschis scorul după un sfert de oră, prin Dennis Politic, iar U Cluj a egalat în minutul 51, grație unei reușite a lui Daniel Popa.

Florin Răducioiu: "Salut cu mare entuziasm și mare încredere punctul lui Dinamo"

Florin Răducioiu s-a arătat entuziasmat de primul punct obținut de Dinamo și subliniază că abia acum începe campionatul pentru echipa lui Ovidiu Burcă. Fostul dinamovist spune că formația din Ștefan cel Mare trebuie să obțină puncte cu echipele apropiate din punct de vedere valoric, ținând cont de situația actuală a clubului.

"Salut cu mare entuziasm și mare încredere punctul lui Dinamo. Acesta este campionatul lui Dinamo, adică să obții puncte de la echipe aparent de aceeași valoare. Dinamo a început de azi campionatul. Asta e realitatea! Am anticipat că acest campionat al lui Dinamo trebuie să înceapă cu echipe apropiate din punct de vedere valoric.

E un punct împotriva unei echipe periculoase, cu un potențial ofensiv mult mai puternic. Nu a fost un meci spectaculos, ci echilibrat. Dinamo a riscat puțin, în afară de câteva situații, dar a fost concentrată în apărare, atentă. Îi mulțumim lui Chipciu că a fost puțin superficial.

E un punct care mă mulțumește enorm. Am sânge de dinamovist și nu pot să nu vorbesc laudativ despre de acest sacrificiu. În rest, campionatul lui Dinamo începe de azi, adică din seara aceasta", a spus Florin Răducioiu, la Prima Sport.

În ciuda punctului obținut, Dinamo este ultima clasată în Liga 1 după primele patru etape. Pentru "câini" urmează duelul cu FC Botoșani, luni, 14 august, de la ora 20:30.