Dinamo, 99% in Europa League! Unirea Alba Iulia 1-2 Dinamo! (Dan 27 / Cristea 45, 68)

Dinamo Unirea Alba Iulia Superliga
Data publicarii: Luni 10 Mai 2010, 17:26
Data actualizarii: Luni 10 Mai 2010, 18:03

Dinamo a castigat la Alba Iulia si a ingropat definitiv echipa gazda. Andrei Cristea a reusit o dubla si a devenit golgeterul Ligii I, peste Kapetanos de la Steaua.

Golurile au fost marcate de Stanciu '28, pentru Unirea Alba Iulia, si de Andrei Cristea '45 + 3 si '69, pentru Dinamo.

1-0: in minutul 28, Florin Dan i-a pasat cu exteriorul lui Stanciu, care a scapat singur cu portarul Curca, peste care a lobat mingea de la 14 metri.

1-1: in minutul al treilea de prelungire al primei reprize, Andrei Cristea a transformat o lovitura de pedeapsa, acordata in urma unui hent comis in careu de Vujadinovic.

1-2: in minutul 69, Bostina i-a pasat lui Andrei Cristea, intre aparatorii centrali ai formatiei Unirea, iar atacantul dinamovist, scapat singur cu Rotaru, reuseste sa inscrie cu un sut pe sub portarul din Alba Iulia.

Din minutul 71, Unirea Alba Iulia a evoluat cu un jucator mai putin pe teren, dupa ce Vujadinovici a vazut al doilea cartonas galben, fiind apoi eliminat.

Echipele de start:
Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 20. Olah (6. S. Radoi '80), 3. Souza, 13.Vujadinovici, 23. Bucurica - 7 Stanciu (17. I. Balan '74), 5 Dalbea. 19. Florin Dan 14. C. Cristea (11. E. Bruno '66) - 9. Veljovic, 33. Jovanovici. Antrenor: Blaz Sliskovici.

Dinamo: 36 Curca - 25. Scarlatache, 5. Kone, 4. Moti, 3. Pulhac - 22. Torje, 29. N'Doye (8. Bostina '40), 27. Margaritescu, 10. Alexe (21. Grigore '88)- 17. Andrei Cristea, 99. Niculescu (20. Adrian Cristea '60). Antrenor: Cornel Talnar.

Cartonase galbene: Olah ('44), Vujadinovici ('45 si '71), Fl. Dan ('70) / Moti ('25), Torje ('48), Andrei Cristea ('56), Alexe ('61), Curca ('79).
Cartonase rosii: Vujadinovici ('71).
Arbitri: Mugurel Draganescu (central) - Mihai Artene, Daniel Demetrescu (asistenti) - Mihai Prodan (rezerva).
Observatori: Gheorghe Nedelescu, Gheorghe Moise.

La partida au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, dintre care 300 de suporteri ai echipei Dinamo, care au scandat "10 mai", data la care acestia sarbatoresc incendierea peluzei de pe stadionul Steaua, din anul 1997.