VIDEO Final de infarct într-un meci din Champions League! Gol decisiv în minutul 120+3, după o fază cum rar se vede

dinamo batumi Champions League Slovan Bratislava Vladimir Weiss Superliga
Data publicarii: Joi 14 Iulie 2022, 10:23
Data actualizarii: Joi 14 Iulie 2022, 10:23

Meciurile din turul 1 preliminar al Ligii Campionilor s-au încheiat miercuri seară, iar CFR Cluj se numără printre echipele eliminate.

Unul dintre meciurile dramatice ale rundei a fost Dinamo Batumi - Slovan Bratislava. După 0-0 în tur, slovacii s-au impus în urma prelungirilor, scor 2-1.

Final de infarct în Dinamo Batumi - Slovan Bratislava

Dinamo Batumi, formație din Georgia, a marcat primul gol al dublei în minutul 104, prin Zuriko Davitashvili, însă Slovan Bratislava a reușit să egaleze cu cinci minute înainte de final, grație reușitei lui Tigran Barseghyan.

Meciul părea că se îndreaptă către loviturile de departajare, însă slovacii au dat lovitura la ultima fază a meciului, în urma unui corner.

Vladimir Weiss, căpitanul lui Slovan, a profitat de o poziționare eronată a portarului Lazare Kupatadze, care se afla la marginea careului mic, și a trimis direct pe spațiul porții.

Kupatadze s-a repliat târziu și nu a putut decât să șteargă mingea înainte să intre în poartă. A fost golul decisiv al meciului, care a calificat-o pe Slovan Bratislava în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor.

În runda următoare din preliminarii, Slovan Bratislava o va înfrunta pe campioana Ungariei, Ferencvaros. Meciurile se vor disputa pe 19 și 26 iulie.

Rezultate înregistrate în manşa secundă a primului tur preliminar

Marţi

FK RFS (Letonia) - (+) HJK Helsinki (Finlanda) 2-1, după prelungiri; 4-5, la loviturile de departajare (în prima manşă 0-1)

(+) Zalgiris Vilnius (Lituania) - Ballkani (Kosovo) 1-0, după prelungiri (în prima manşă 1-1)

(+) Qarabag (Azerbaidjan) - Lech Poznan (Polonia) 5-1 (în prima manşă 0-1)

Lincoln FC (Gibraltar) - (+) FK Shkupi (Macedonia de Nord) 2-0 (în prima manşă 0-3)

(+) FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova) - NK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herţegovina) 1-0 (în prima manşă 0-0)

KF Tirana (Albania) - (+) F91 Dudelange (Luxemburg) 1-2 (în prima manşă 0-1)

Hibernians (Malta) - (+) Shamrock Rovers Dublin (Irlanda) 0-0 (în prima manşă 0-3)

Sutjeska Niksic (Muntenegru) - (+) Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 0-1 (în prima manşă 0-2)

Vikingur Reykjavik (Islanda) - (+) Malmo FF (Suedia) 3-3 (în prima manşă 2-3)

Miercuri

Şahtior Soligorsk (Belarus) - (+) NK Maribor (Slovenia) 0-2 (în prima manşă 0-0)

Dinamo Batumi (Georgia) - (+) Slovan Bratislava (Slovacia) 1-2, după prelungiri (în prima manşă 0-0)

(+) Ferencvaros Budapesta (Ungaria) - Tobol Kostanai (Kazahstan) 5-1 (în prima manşă 0-0)

CFR Cluj (România) - (+) Pyunik Erevan (Armenia) 2-2, după prelungiri; 3-4, la loviturile de departajare (în prima manşă 0-0)

(+) Linfield Belfast (Irlanda de Nord) - The New Saints (Ţara Galilor) 2-0, după prelungiri (în prima manşă 0-1)

KI Klaksvik (Feroe) - (+) Bodo/Glimt (Norvegia) 3-1 (în prima manşă 0-3)

* Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al doilea preliminar al competiţiei.