FCSB Gloria Buzau matei tanasa Vlad Chiriches Superliga FCSB - Gloria Buzău 1-1, într-un meci amical / Foto: FCSB
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 14:40
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 14:44

FCSB a disputat, sâmbătă după-amiază, un meci amical contra celor de la Gloria Buzău, scor 1-1,.

Partida de pregătire s-a disputat cu porțile închise, la baza din Berceni a liderului din Liga 1.

FCSB - Gloria Buzău 1-1, într-un meci amical

Gloria Buzău, formație antrenată de Andrei Prepeliță, care ocupă locul 4 în Liga 2, a deschis scorul în minutul 7 prin Matei Tănasă (18 ani), jucător care este împrumutat chiar de la FCSB, până la finalul acestui sezon.

• FCSB - Gloria Buzău 1-1, într-un meci amical / Foto: FCSB

FCSB a restabilit egalitatea prin David Miculescu, în minutul 41, a anunțat liderul.

La această partidă, FCSB nu s-a putut baza pe mai mulți jucători care au fost convocați la echipele naționale, precum Florinel Coman, Darius Olaru, Ștefan Târnovanu sau Risto Radunovic. În schimb, Vlad Chiricheș și Denis Haruț s-au recuperat după accidentări și au jucat azi, primul chiar fiind titular și căpitan.

În primul 11 din amicalul cu Gloria Buzău, FCSB a avut doi jucători U21, pe Eduard Radaslavescu, revenit și el după o accidentare, și Octavian Popescu. Ghanezul Nana Antwi a jucat la acest meci pe o poziție mai avansată, extremă dreapta.

• Cum a arătat FCSB: Andrei Vlad - V. Crețu, Dawa, Chiricheș, Panțîru - Ov. Popescu, Baba Alhassan, Radaslavescu - Antwi, Miculescu, Oct. Popescu
  • Au mai jucat: Haruț, Ngezana, Lixandru, Udrea, Pădurariu, Ilie, Colibășanu, Necșulescu

FCSB va juca pe terenul campioanei Farul Constanța, duminică, 31 martie, de la ora 21:00, în runda a doua din play-off.