FCSB Adrian Falub cfr Superliga Titlu Superliga Gigi Becali
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 08:59
Data actualizarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 09:35

FCSB s-a impus cu 4-0 în fața formației lui Mircea Rednic, UTA, luni seara, pe Arena Națională, într-un meci din etapa a 22-a din Superliga.

FCSB s-a distanțat la 11 puncte față de principala urmăritoare, CFR Cluj, echipă la care apele sunt tulburi. Patronul Neluțu Varga a anunțat după FC Botoșani - CFR 1-0 că-l demite pe Andrea Mandorlini și că îl va învesti în funcția de principal pe Adrian Mutu. Însă "mișcările" de la formația ardeleană se află în stand-by.

FCSB, campioană? "Suprinzător!"

În tot acest timp, FCSB a început excelent 2024, cu victorie în fața echipei lui Mircea Rednic, UTA, scor 4-0, luni seara, pe Arena Națională, într-un meci din etapa a 22-a. A crescut avansul față de trupa din Gruia, iar Adrian Falub, actual analist la Prima TV, a susținut că e surprins de diferența mare de puncte între FCSB și CFR.

• Gigi Becali

Falub a fost unul dintre stoperii de valoare ai fotbalului românesc în anii '90 - 2000.

”Are continuitate, este pe locul 1, e la 11 puncte. Surprinzător, după părerea mea. Surprinzător nu e că sunt pe primul loc. Surprinzător este că s-a ajuns la diferenţa asta foarte mare de puncte.

Nivelul jocului lui FCSB nu este să fie la 11 puncte de locul 2, părerea mea. Merită să fie pe primul loc, dar nu la o diferenţă atât de mare. Echipele din spate au slăbiciuni, nu că valoarea lor e atât de mare”, a declarat Adrian Falub, potrivit Prima Sport.

• FCSB s-a impus luni cu 4-0 în fața echipei lui Mircea Rednic şi se situează pe primul loc în Superligă, cu 47 de puncte, după 22 de etape. UTA Arad se află pe locul 13, cu 24 de puncte.

FCSB - UTA Arad 4-0

Roș-albaștrii au început în forță anul cu un rezultat uriaș în Superliga. Darius Olaru a realizat un hat-trick, după ce a deschis scorul în minutul 20, a majorat diferența în minutul 22 și a modificat tabela de marcaj în minutul 66.

David Miculescu și-a trecut și el în cont un gol în minutul 82, iar FCSB (47 de puncte) s-a distanțat, așadar, la 11 puncte în clasament de CFR Cluj, care ocupă poziția a doua cu 36 de puncte.