FC Hermannstadt - Poli Iași 0-0. Gazdele au ratat victoria pe final, după ce Petrescu a trimis pe lângă poartă de la 11 metri

FC Hermannstadt Poli Iasi Superliga Superliga FC Hermannstadt - Poli Iași
Data publicarii: Vineri 24 Noiembrie 2023, 17:30
Data actualizarii: Vineri 24 Noiembrie 2023, 19:27

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre FC Hermannstadt și Poli Iași pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

FC Hermannstadt - Poli Iași 0-0

FINAL

Minutul 90+4: Penalty ratat de Hermannstadt! Petrișor Petrescu execută de la punctul cu var, dar nu reușește să nimerească spațiul porții lui Silviu Lung.

Minutul 48: Ocazie pentru Poli Iași! Buș șutează spre poarta adversă, dar Căbuz reușește să respingă în corner.

Minutul 20: Ocazie uriașă pentru Hermannstadt! Daniel Paraschiv scapă singur cu Silviu Lung, încearcă să treacă de portarul advers, dar trimite mult peste poartă.

Minutul 12: Ocazie Hermannstadt! Silviu Lung s-a opus la două șuturi periculoase pe spațiul porții, expediate de Daniel Paraschiv și Gabi Iancu.

Minutul 1: A început partida!

FC Hermannstadt - Poli Iași, primul meci al etapei a 17-a din Superligă începe la ora 17:30 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Gazdele sunt pe loc de play-off (5, cu 24 de puncte), în timp ce oaspeții ocupă poziția 11, cu 18 puncte.

FC Hermannstadt, greu de învins pe teren propriu

O singură înfrângere au suferit sibienii în ediţia curentă din postura de gazde, 0-1 cu Farul, în chiar prima etapă (15 iulie 2023), în rest au patru victorii şi trei rezultate de egalitate.

Trei succese (3-1 cu Farul, 2-0 cu U Cluj, 2-1 cu FC Voluntari), o remiză (0-0 Dinamo) şi patru înfrângeri este palmaresul înregistrat de ieşeni în campionat pe teren advers.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 12 ori în principala competiţie internă, de şase ori au câştigat ardelenii, de trei ori s-au impus moldovenii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate, scrie LPF.