FOTO FC Hermannstadt - FCU Craiova 1-0 | Oltenii ratează șansa de a sărbători calificarea în play-off

FCU Craiova Hermannstadt Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 12 Martie 2023, 22:59
Data actualizarii: Duminica 12 Martie 2023, 23:00

FC Hermannstadt s-a impus la limită, scor 1-0, în meciul cu FC U Craiova, ultimul al sibienilor în sezonul regulat din Superliga României.

În urma acestei înfrângeri, FC U Craiova a ratat șansa de a obține deja calificarea în play-off. Ocupanta locului șase în clasamentul campionatului se va decide joi, de la 21:00, în urma partidei dintre Sepsi OSK și FCU Craiova.

Înaintea confruntării directe, oltenii au avantaj de un punct.

• FCU Craiova

FC Hermannstadt - FC U Craiova 1-0

Final de meci!

Minutul 69 - GOOOL Hermannstadt! Balaure trimite spre poartă, Danny Henriques încearcă să respingă în afara terenului, dar trimite în propria poartă.

Minutul 50 - Ocazie pentru Hermannstadt! Iancu centrează de la colțul terenului, Mino Sota ajunge la minge și trimite din prima cu latul, dar șutul este respins de Gurău.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 42 - Ocazie pentru FC U Craiova! Ganea îi întoarce mingea lui Bahassa în interiorul careului, iar șutul francezului s-a opritîn bară.

Minutul 34 - Ocazie FC U Craiova! Baeten îi pasează în careu lui Bahassa, care scapă de adversari și trimite în fața porții, însă mingea este respinsă de Bejan.

Minutul 14 - Ocazie pentru FC U Craiova! Oltenii pleacă pe contraatac, Ganea driblează la marginea careului și șutează, mingea este ușor deviată și este prinsă de Letica.

Minutul 7 - Ocazie pentru Hermannstadt! Iancu șutează puternic din centrul careului, iar mingea se oprește în bara transversala a porții lui Gurău.

Minutul 4 - Ocazie pentru FC U Craiova! Ganea ajunge la mingea respinsă în afara careului de către portarul advers și trimite puțin pe lângă bara laterală.

A început partida!

FC Hermannstadt - FC U Craiova: echipele de start

Hermannstadt: Letica - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț -  Biceanu, Sota Mino - Balaure, G. Iancu, C. Popescu - D. Paraschiv

Rezerve: Muțiu, Issah, D. Iancu, Medina, P. Petrescu, Bărbuț, Limaj, Buhăcianu, Babici

Antrenor: Marius Măldărășanu

FCU Craiova: I. Gurău - R. Negru, A. Duarte, Henriques, Mascarenhas - Vl. Achim, Dr. Albu - Baeten, Bahassa, G. Ganea - A. Chițu

Rezerve: Mogoșanu, Paramatti, Huyghebaert, Piccolomo, I. Zanfir, Van Durmen, Bauza, Sidibe, Blănuță

Antrenor: Nicolo Napoli

FC Hermannstadt vine după o victorie spectaculoasă, 1-0 pe terenul Rapidului, succes care a oprit o serie de șapte meciuri fără victorie. De partea cealaltă, craiovenii au un final de sezon regulat formidabil, rezultatele înregistrate în 2023 readucându-i în lupta pentru un loc în play-off.

FC Hermannstadt - FC U Craiova 1948, duminică, 12 martie – ora 21.00

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în turul sezonului regulat curent, pe 22 octombrie 2022, la Craiova, când au terminat la egalitate, scor 1-1 (marcatori Yassine Bahassa, respectiv Daniel Paraschiv).

Nicolo Napoli vs FC Hermannstadt: două jocuri pe prima scenă - o victorie Napoli - o înfrângere.

Opruţ, jucătorul cu cele mai multe duelurilor câștigate

20 de driblinguri pe meci este media oltenilor din acest sezon, cea mai mare din campionat.

316 dueluri a câştigat Raul Opruţ în cele 25 de meciuri bifate în ediţia 2022-2023, cele mai multe dintre toţi jucătorii cu minute în stagiunea curentă.