FC Hermannstadt - FC Botoșani 1-1 | Oaspeții obțin un punct în minutele de prelungiri

FC Hermannstadt - FC Botoșani play-out Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 18:52
Data actualizarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 19:14

Hermannstadt și FC Botoșani au încheiat la egalitate, scor 1-1, golul oaspeților fiind marcat în minutele de prelungire.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a rămas pe locul nouă cu 20 de puncte, la patru puncte de Petrolul Ploiești (liderul din play-ouy), în timp ce Hermannstadt se află pe locul 11, cu 18 puncte.

Clasament Play-Out

• Flavius Stoican

Hermannstadt - FC Botoșani 1-1

Final de meci!

Minutul 94 - GOOOL FC Botoșani! Cioiu centrează în fața porții, Ene și Antoche deviază mingea, iar Camara marchează, după ce o împinge în poartă.

Minutul 75 - Ocazie pentru FC Botoșani! Dragu îi pasează lui Dican, care șutează din afara careului la vinclu, dar portarul are o paradă superbă și respinge mingea în corner.

Minutul 71 - GOOOL Hermannstadt! Gabi Iancu deschide scorul pentru gazde. Opruț centrează de pe stânga în careu, iar Iancu marchează simplu.

Minutul 49 - Ocazie FC Botoșani! Tallo ia o acțiune pe cont ptopriu, driblează mai mulți adversari și șutează în diagonală, dar portarul prinde mingea.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 39 - Balaure execută un corner direct pe poartă, dar portarul advers prinde mingea, cu mici emoții.

Minutul 36 - Bohui Zabou nu mai poate continua jocul din cauza unei accidentări și este schimbat cu Eduard Florescu.

Minutul 28 - Hermannstadt obține o lovitură liberă în urma unui fault al lui Antoni Ivanov, însă nu se obține vreo fază periculoasă.

A început partida!

Hermannstadt - FC Botoșani: echipele de start

Hermannstadt: Letica – Medina, Antoche, Stoica, Opruț – Balaure, Mino, Limaj, C. Popescu – G. Iancu, D. Paraschiv

Rezerve: Muțiu, Ene, Alhassan, Biceanu, P. Petrescu, Bărbuț, P. Iancu, Oroian, Babic

Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Botoșani: Ducan – Petro,  Mutombo, Pius, Țigănașu -  Ivanov, Dican, Zabou – Dragu, Tallo, Mailat

Rezerve: Pap, Patache, Șeroni, Florescu, Cioiu, Pinson, Burlacu, Camara, M. Roman

Antrenor: Flavius Stoican

Cele două echipe se duelează în etapa cu numărul doi din play-out-ul Superligii pe Stadionul Municipal din Sibiu. Meciul va fi arbitrat de către centralul Marian Alexandru Barbu (34 de ani).

FC Hermannstadt - FC Botoșani, LIVE TEXT de la ora 17:00! Ambele echipe luptă pentru evitarea retrogradării

Ultima confruntare dintre FC Hermannstadt și FC Botoșani s-a întâmplat în sezonul regulat. Atât în tur, cât și în retur, partidele s-au terminat la egalitate (1-1, 0-0).

În clasament, sibienii (1-1 vs Voluntari, în prima etapă a play-out-ului) ocupă în acest moment locul 12 cu 17 puncte, în timp ce botoșănenii (1-0 vs Chindia, în prima etapă a play-out-ului) se situează pe locul 10 cu 19 puncte.