FC Botoșani - Rapid 0-0 | O nouă etapă fără succes pentru giuleșteni, care ratează să urce pe locul doi în Superligă

FC Botosani Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 02 Decembrie 2023, 18:56
Data actualizarii: Sambata 02 Decembrie 2023, 19:00

FC Botoșani și Rapid București au încheiat la egalitate, scor 0-0, într-un meci din etapa a 17-a din Superliga României.

FC Botoșani - Rapid 0-0

Final de meci!

Minutul 89 - Gol anulat pentru Rapid! Mingea ajunge la Kevin Soni în urma unei respingeri slabe a lui Mutombo, atacantul giuleștean marchează, dar reușita e anulată pentru offside.

Minutul 81 - Ocazie pentru FC Botoșani! Casab primește mingea în interiorul careului, șutează de pe partea dreaptă, însă Moldovan reușește să respingă.

Minutul 53 - Ocazie pentru FC Botoșani! Kablan N'Goma ajunge într-o poziție bună în interiorul careului, șutează, însă mingea este respinsă în corner de un adversar.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 45+2 - Ocazie pentru Rapid! Alex Ioniță II primește mingea în interiorul careului, însă nu reușește să șuteze cum trebuie, dintr-o poziție ideală.

Minutul 21 - Ocazie pentru FC Botoșani! Dican reia cu capul mingea venită dintr-o centrare din lovitură liberă, însă nimerește în bară.

Minutul 19 - Ocazie pentru FC Botoșani! Mingea ajunge la David, care șutează spectaculos din afara careului, însă Horațiu Moldovan are o intervenție bună.

A început partida!

FC Botoșani - Rapid: echipele de start

FC Botoșani: Ducan - Mutombo, Dican, J. Pius - R. Benzar, F. Adams, E. David, Florescu, Țigănașu - N'Goma, Drole

Rezerve: Ureche - Șeroni, A. Dragu, Petro, G. Dragomir, Cioiu, Casap, Pinson, Ilicic

Antrenor: Andrei Patache

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Braun - El Sawy, Albu, Kait - Bamgboye, B. Valle, A. Ioniță II

Rezerve: Drăghia - I. Cristea, D. Grigore, Borza, Oaidă, Pănoiu, Papeau, C. Cîrjan, K. Soni

Antrenor: Cristiano Bergodi

Moldovenii nu au nicio victorie în acest sezon în campionat și se luptă să se salveze de la retrogradare. FC Botoșani, vine după înfrângerea din deplasare cu Petrolul Ploiești, scor 1-2, însă are o remiză pe teren propriu cu FC Voluntari, scor 3-3.

De cealaltă parte, Raidul nu a mai câștigat de două meciuri și vine după înfrângerea usturătoare cu U Cluj, scor 2-3. Giuleștenii sunt însă neînvinși în ultimele șase meciuri jucate în deplasare, având două victorii și patru remize, ultima cu Sepsi Sf. Gheorghe, scor 0-0.

În tur, meciul dintre cele două s-a încheiat cu o remiză, scor 2-2, în timp ce Rapidul s-a impus la întâlnirea din Cupa României, scor 3-1.