FC Botoșani - Oțelul Galați 0-0 | Cele două formații rămân fără victorie în actualul sezon din Superligă

FC Botosani Dorinel Munteanu Otelul Galati Superliga
Data publicarii: Sambata 19 August 2023, 19:09
Data actualizarii: Sambata 19 August 2023, 19:06

FC Botoșani - Oțelul Galați s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, la finalul unui meci în care au lipsit fazele de poartă. Cele două formații rămân fără victorie în actualul sezon al campionatului.

FC Botoșani - Oțelul Galați 0-0

Final de meci!

Minutul 90+2 - Ocazie pentru FC Botoșani! Drole pătrunde și șutează puternic din interiorul careului, însă portarul gălățenilor are o intervenție salvatoare.

Minutul 83 - FC Botoșani marchează din nou, însă golul este anulat pe motiv de offside.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 42 - Camara a marcat pentru FC Botoșani, dar reușita a fost anulată pe motiv de offside, în urma analize arbitrajului video.

Minutul 34 - FC Botoșani cere penalty în urma unui duel în careu, însă decizia nu este aprobată, după consultarea arbitrajului video.

Minutul 32 - Ocazie pentru FC Botoșani! Sekou Camara preia mingea în careul mic, într-o poziție ideală, dar nu reușește să-l învingă pe Stoian.

A început partida!

Echipele de start:

FC Botoșani: Ducan - Țigănașu, Mutombo, Pius, Friday - Dican, Ed. Florescu, Zabou - Cărăușu, Pinson, Camara
Rezerve: A. Ureche - Șeroni, Hebling, Drole, R. Creț, Dragu, David, Cioiu,
Antrenor: Andrei Patache

Oțelul Galați: R. Stoian - Adăscăliței, Yabre, Lovric, Zhelev - Cisotti, Varela, Jardan - Al. Pop, G. Cîrjan, Șt. Bodișteanu
Rezerve: Dur-Bozoancă - Ghiocel, Farcaș, A. Tănasă, Zivulic, Da Silva, Dimitrov. I. Neagu, Maciel
Antrenor: Dorinel Munteanu

Cele două echipe sunt singurele care nu au reușit să câștige vreun meci în acest start de sezon din Liga 1. FC Botoșani este ultima clasată, cu doar două puncte acumulate în primele cinci runde.

FC Botoșani - Oțelul Galați, LIVE TEXT de la 17:00

De partea cealaltă, Oțelul Galați a înregistrat nu mai puțin de patru remize și a pierdut un singur joc. Formația antrenată de Dorinel Munteanu ocupă locul 12, cu 4 puncte.

După ultimul eșec, 0-1 contra lui Dinamo, patronul Valeriu Iftime a anunțat că Marius Croitoru, antrenorul principal neoficial, a hotărât să demisioneze. În aceste condiții, la partida cu Oțelul, FC Botoșani va fi condusă de Mihai Ciobanu, ajutat de asistenții Daniel Șchiopu și Andrei Patache.

La conferința de presă premergătoare jocului de la Botoșani, Dorinel Munteanu a vorbit despre problemele din tabăra adversarei și a anunțat ce absențe va avea Oțelul.

"Trebuie să fim foarte concentrați, să facem mult mai mult decât în ultimele jocuri, iar rezultatul final să fie favorabil. Va fi un meci greu. Orice schimbare, orice șoc la echipă dă atitudine echipei respective, așa că nu trebuie să cădem în capcana nimănui. Trebuie să jucăm jocul nostru pe care l-am arătat în acest sezon.

Fatai nu s-a refăcut, nici Rus. Panait acuză dureri la genunchi, dar sper să-l recuperez. Am soluții. Sunt jucători pe care mă bazez și vreau să confirme", a spus Dorinel Munteanu.