LIVE TEXT Gol și victorie! Gaz Metan Mediaș se impune în duelul cu FC Argeș, la ultima fază

FC Arges Gaz Metan Medias Liga 1 Superliga
Iosif Pintilie
Data publicarii: Luni 06 Decembrie 2021, 15:00
Data actualizarii: Luni 06 Decembrie 2021, 19:35

FC Argeș - Gaz Metan Mediaș, primul meci de luni contând pentru runda a 18-a din Liga 1, începe la ora 17:30.

Gaz Metan Mediaș s-a impus în duelul cu FC Argeș, scor 2-1. Elevii lui Ilie Poenaru au fost conduși după golul lui Șerban, dar au întors scorul în prelungiri. Înainte de pauză, trif a înscris, ca la finalul partidei să marcheze Șteau.

FC Argeș - Gaz Metan 1-2 (Șerban - 8/Trif - 45+1, Șteau 90+4)

Minutul 90+4: GOL Gaz Metan Mediaș! Șteau îl învinge pe Greab, la ultima fază a meciului.

Minutul 45+1: GOL Gaz Metan Mediaș! Trif înscrie din interiorul careului.

Minutul 32: Morar trece pe lângă minge și ratează șansa egalării.

Minutul 25: Raynov este la un pas de gol, după ce a trimis direct în brațele lui Vâlceanu.

Minutul 22: Ronaldo Deaconu șutează în brațele lui Greab.

Minutul 8: GOL FC Argeș! Șerban marchează din lovitură liberă!

Minutul 1: Meciul a început! FC Argeș are lovitura de start în duelul arbitrat de Florin Andrei.

17:00 Echipele de start:

FC ARGEȘ: Greab - Tofan, Turda, Joao Miguel, Mușat - Meza Colli, Raynov - Ișfan, Șerban, Dumitrașcu - Fatai

Rezerve: Croitoru, Moisie, Boldor, Viana, Teles, Honciu, Palic, Said, Arias

Absenți: Latovlevici, Cr. Dumitru (suspendați) Cr. Tănase (nerefăcut)

Antrenor: Andrei Prepeliță

GAZ METAN: Vâlceanu - De Moura, Matricardi, Filip, Dobrescu - Lixandru, Deaconu, Alceus, Trif - Irobiso, Morar

Rezerve: Buzbuchi, Romeo, Velisar, Horj, Izata, Chamed, Francisco Junior, Șteau

Absent: Yuri (suspendat)

Antrenor: Ilie Poenaru

10:00 Piteștenii vin după două victorii consecutive și ocupă poziția a opta, cu 27 de puncte, la doar o lungime în spatele ultimei poziții de play-off. În ultima rundă, echipa lui Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi a învins UTA, la Arad, scor 1-0.

FC Argeș - Gaz Metan Mediaș, LIVE TEXT de la 17:30

De partea cealaltă, Gaz Metan Mediaș se află pe poziția 13, cu 16 puncte. Echipa pregătită de Ilie Poenaru a fost foarte aproape de victorie în precedenta etapă, când a primit vizita Farului (1-1), dar Jefte a reușit egalarea în minutul 90+7, din penalty.

În partida tur, disputată la finalul iulie, Gaz Metan și FC Argeș au remizat, scor 2-2. Filip și Matricardi au punctat pentru medieșeni, în timp ce golurile piteștenilor au fost reușite de Cristi Tănase și Viana.

Prima confruntare a avut loc pe 12 august 2000, FC Argeş - Gaz Metan 2-1 (Cr. Albeanu, P.Codrea / Ctin. Hanc). Pe băncile celor două echipe s-au aflat Marian Bondrea, respectiv Jean Gavrilă, potrivit LPF.

Singurul succes bifat de gruparea medieşeană s-a consemnat pe 28 august 2020, Gaz Metan - FC Argeş 2-0