Fază controversată în Rapid - CFR Cluj: giuleștenii au primit penalty! Reacție dură a lui Mihai Stoica: „E grav!”

Rapid CFR Cluj Mihai Stoica Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 30 Octombrie 2022, 23:08
Data actualizarii: Duminica 30 Octombrie 2022, 23:12

Rapid și CFR Cluj s-au întâlnit în etapa cu numărul 16 din Superliga României, scor 2-1.

Giuleștenii au deschis scorul din penalty, în minutul 36, după ce Luckassen a fost faultat de Scuffet în careu. Săpunaru a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă, stabilind și scorul la pauză. Ardelenii au egalat însă în a doua repriză, prin Muhar, care a înscris după o centrare perfectă a lui Deac din corner, în minutul 54.

Rapid însă a beneficiat de un nou penalty, însă de această dată faza a fost controversată, stârnind reacții dure. Dugandzic a căzut în careu de lângă Andrei Burcă, în încercarea de a intercepta balonul trimis de Onea. Fundașul lui CFR Cluj a reacționat vehement, spunând că nu l-a faultat pe atacant, însă centralul Cătălin Popa a arătat punctul cu var.

Arbitrul a primit ulterior și confirmare din camera VAR, în ciuda protestelor clujenilor, iar atacantul croat a transformat fără probleme, aducând astfel victoria echipei sale.