Etapa perfectă pentru FCSB! Cum arată clasamentul, după ce Rapid și CFR Cluj s-au încurcat

Rapid - U Cluj clasament superliga Rapid Superliga
Data publicarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 22:30
Data actualizarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 22:30

Rapid a închis etapa cu numărul 17 din Superliga României cu un 2-3 pe teren propriu cu Universitatea Cluj.

Giuleștenii au deschis scorul încă din minutul 14 prin Jason Papeau, care a înscris cu un șut din afara careului, deviat de Masoero. Zece minute mai târziu a venit și reușita lui Alex Ioniță, care a reluat în poartă o minge centrată în careu de Funsho.

Etapa perfectă pentru FCSB!

Până la pauză, U Cluj a redus din diferență prin reușita lui Daniel Popa, iar în partea secundă a restabilit egalitatea prin golul semnat de Alex Chipciu.

În minutul 73 era 3-2 pentru U Cluj, după ce Daniel Popa și Ianis Stoica au scăpat singuri cu Horațiu Moldovan, iar ultimul a reușit să împingă mingea în plasa porții adverse.

Rapid avea nevoie de o victorie pentru a trece pe locul doi, peste CFR Cluj și să păstreze distanța de patru puncte față de liderul FCSB.

După acest rezultat, Rapid a rămas pe locul trei, cu 30 de puncte, la două în spatele celor de la CFR Cluj și la șapte de FCSB. Pentru vicecampioana României a fost etapa perfectă, având în vedere că și CFR s-a încurcat pe teren propriu cu UTA Arad, scor 0-0.

Pentru Rapid urmează duelul din deplasare cu FC Botoșani, iar U Cluj va juca pe teren propriu cu FCU Craiova.