FCSB CFR Cluj Liga 1 Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Aprilie 2022, 21:45
Data actualizarii: Duminica 17 Aprilie 2022, 22:54

FCSB s-a impus cu 1-0 în meciul din deplasare, cu CFR Cluj.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Octavian Popescu în urma unui șut de la 20 m, deviat de Graovac. CFR Cluj a ajuns la două înfrângeri consecutive în campionat și a rămas cu 45 de puncte. În urma acestui succes, FCSB s-a apropiat la doar două puncte distanță de lider, cu cinci etape înainte de finalul sezonului, ținând cont că diferența dintre cele două era de 14 puncte după sezonul regulat!

În următoarea etapă, CFR Cluj se va deplasa pe terenul celor de la FC Voluntari, iar FCSB va juca tot în deplasare, cu Farul Constanța.

FINAL DE MECI!

Minutul 93 - Sorin Târnovanu o salvează pe FCSB în ultimele minute ale meciului, cu două parade incredibile.

Minutul 91 - Ocazie importantă pentru FCSB! Dumiter șutează din marginea careului direct în Bălgrădean, apoi Ianis Stoica dă mingea peste poartă.

Minutul 74 - GOOOOOL FCSB! Octavian Popescu deschide scorul în Gruia cu un șut de la 20 m, mingea este deviată de Graovac și îl păcălește pe Bălgrădean.

Minutul 69 - Octavian Popescu îi centrează la marginea careului lui Edjouma care șutează slab, în brațele lui Bălgrădean.

Minutul 60 - Edjouma șutează de la distanță, iar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 50 - Ocazie importantă pentru FCSB! În urma unui corner, Ianis Stoica trimite în bară, apoi Edjouma trimite dintr-un metru cu capul în brațele lui Bălgrădean.

Minutul 46 - Început în forță pentru FCSB! Crețu trimite în careu, Stoica prelungește către Edjouma care șutează puternic de la 20 m, însă mingea este prinsă de Bălgrădean.

A început repriza secundă.

PAUZĂ!

Minutul 43 - Eliminare la CFR Cluj! Susic vede direct cartonașul roșu în urma unui fault dur asupra lui Darius Olaru.

Minutul 41 - Octavian Popescu îl găsește perfect cu o pasă pe Ovidiu Popescu care șutează puternic de la 20 m, puțin peste poartă.

Minutul 29 - Andrei Cordea este faultat la marginea careului, FCSB obține o lovitură liberă. Octavian Popescu șutează pe lângă poartă.

Minutul 21 - După o fază construită între Florin Tănase și Octavian Popescu, cel din urmă șutează din marginea careului, dar Bălgrădean prinde mingea.

Minutul 16 - Tănase primește o minge din centrare de la margine, șutează direct pe poartă, dar Bălgrădean reține fără probleme.

Minutul 14 - Octavian Popescu recuperează o minge la jumătatea terenului, pornește pe contraatac, centrează în careu, dar Burcă respinge din fața lui Bălgrădean.

Minutul 2 - Camora trimite în careu, Debeljuh încearcă să preia cu capul, însă Târnovanu intervine salvator și prinde mingea.

A început partida!

CFR Cluj - FCSB: echipele de start

CFR CLUJ: Bălgrădean - Susic, Graovac, Burcă, M. Camora - Deac, Boateng, Bordeianu - Omrani, Debeljuh, Petrila

FCSB: Târnovanu - Crețu, Cristea, Miron, Radunovic - Ov. Popescu, Șut, Olaru - Cordea, Tănase, Oct. Popescu

CFR Cluj - FCSB, duminică, ora 20:30

Pe de altă parte, FCSB nu-și permite să piardă meciul din această seară, deoarece Universitatea Craiova s-a impus la Constanța, scor 0-3, și s-a apropiat la doar un punct de vicecampioană. Ceea ce înseamnă că trupa lui Petrea riscă chiar să piardă și locul doi în clasament la meciul direct cu oltenii dacă nu câștigă duminică seară.

Cel mai probabil Toni Petrea va alege să meargă pe o echipă ofensivă, pentru că are nevoie de victorie, în timp ce pe Dan Petrescu îl mulțumește și un rezultat de egalitate, pentru că în felul ăsta se asigură că FCSB rămâne la cinci puncte și CFR va continua să stea la mâna sa în privința câștigării campionatului.

ECHIPELE PROBABILE

CFR Cluj: Hindrich - Susic, Burcă, Graovac, Camora - Deac, Boateng, Bordeianu - Omrani, Debeljiuh, Costache

FCSB: Târnovanu - Crețu, Cristea, Miron, Radunovic - Edjouma, Șut, Olaru - Cordea, Tănase, O.Popescu

Dan Petrescu se așteaptă la un meci extrem de dificil pentru echipa sa: „Este un meci foarte important pentru ambele echipe, un meci în care s-au vândut toate biletele, dar în opinia mea nu este meciul decisiv, nu este finala Cupei, finala LC. După meciul ăsta nu se ştie nimic, dacă va fi egal va fi ca înainte, dacă vom câştiga noi suntem cu un avantaj faţă de ei, dacă vor câştiga ei se reia lupta aproape de la zero. După meciul ăsta nu se decide nimic. Va fi un meci cu intensitate maximă şi cu stadionul plin. Sper ca fanii să ne ajute de la început până la final. Presiunea e pe ambele echipe”.

Toni Petrea, încrezător că i-a descusut pe cei de la CFR: „CFR are un lot valoros şi numeros. Mergem încrezători pentru un joc bun şi un rezultat pe măsură, adică să câştigăm. E un meci important pentru ambele echipe, dacă nu vom reuşi să câştigăm, distanţa se măreşte, iar ei vor lua o opţiune foarte serioasă pentru titlu. Ştim stilul lor de joc, o apărare foarte bună, periculoşi pe contraatac şi la fazele fixe, vom încerca să ne adapătăm dar şi să ne impunem stilul nostru pentru a spera la o victorie. Cred că fiecare joc trebuie abordat la victorie, poate interveni o stare de automulţumire, dar este treaba antreorului să-i motiveze pe jucători. Important este să câştigăm, nu contează dacă vom înscrie primii. Niciun meci nu seamănă cu celălalt. Jucătorii conştientiează momentul în care ne aflăm, faptul că suntem pe final de sezon, trebuie să dăm totul. Cel mai important este meciul următor. Faţă de CFR sper să avem mai multă maturitate, linişte, concentrare, încredere. Cred că CFR Cluj ar trebui considerată favorită, dar noi vrem să le dăm planurile peste cap”.