VIDEO "E FCSB favorită la titlu?". Răspunsul lui Anghel Iordănescu după meciul cu FC Voluntari

Data publicarii: Duminica 12 Februarie 2023, 23:25
Data actualizarii: Duminica 12 Februarie 2023, 23:23

FCSB a învins FC Voluntari, în deplasare, scor 2-1, iar vicecampioana României a urcat pe locul 3, la cinci lungimi în spatele liderului Farul Constanța.

Ambele goluri ale lui FCSB au fost marcate de Malcom Edjouma, în minutul 45, respectiv 79. FC Voluntari a început să spere pe final, după ce Marcelo Lopes a redus din handicap în minutul 90 cu o execuție splendidă, însă nu a fost suficient pentru formația ilfoveană.

Anghel Iordănescu: "Victorie meritată pentru FCSB. Doar trei echipe se vor bate la titlu"

Prezent la Voluntari pe stadionul care îi poartă numele, Anghel Iordănescu a lăudat jocul lui FCSB, dar și pregătirea fizică a elevilor lui Mihai Pintilii și Leo Strizu.

Întrebat dacă FCSB este acum favorită la titlu, fostul selecționer nu a oferit un răspuns concret, spunând că trei echipe se vor bate pentru trofeu, fără a oferi vreun nume.

"Cred că a fost o victorie clară. FCSB a jucat efectiv mai bine, a controlat meciul, a făcut un joc solid, consistent, cu multe faze de poartă. O victorie meritată. FCSB a arătat, pe lângă calitate, și o foarte bună pregătire fizică.

FCSB și Craiova sunt avantajate prin prisma faptului că CFR a pierdut 3 puncte, Rapid a pierdut 3 puncte, iar Farul a pierdut două puncte.

Eu am mai spus-o. Din punctul meu de vedere, cred că, în momentul de față, chiar dacă se vorbește că va fi un play-off extrem de echilibrat, doar trei echipe pot emite pretenții pentru titlul de campioană", a spus Anghel Iordănescu.

FCSB a urcat pe locul trei după succesul cu FC Voluntari, peste Rapid, cu 47 de puncte, la doar cinci puncte distanță de liderul Farul Constanța și la trei lungimi de campioana CFR Cluj, care ocupă locul doi.

În următoarea rundă, FCSB va juca pe teren propriu cu Universitatea Craiova, în timp ce FC Voluntari, care a rămas pe locul 11, se va deplasa pe terenul lui FCU Craiova.