După faptă și răsplată! Gică Hagi, ales antrenorul etapei! Cum arată formula de start ideală

Gica Hagi LPF Superliga Gică Hagi
Data publicarii: Marti 23 Mai 2023, 23:08
Data actualizarii: Marti 23 Mai 2023, 23:07

Farul Constanța a învins-o pe FCSB în penultima etapă din play-off-ul Superligii.

Echipa de la malul mării a întors spectaculos un 0-2 pe tabelă și a reușit să obțină toate cele trei puncte. În consecință, Farul Constanța a fost încoronată cu titlul de campioană a României!

Gică Hagi a fost ales de Liga Profesionistă de Fotbal cel mai bun antrenor al rundei cu numărul nouă din play-off-ul Superligii.

Antrenorul Farului nu e însă singurul nume din anturajul constănțenilor. Printre „marinari” se află și Andrei Borza, Tudor Băluță și Louis Munteanu.

„Și-a arătat din nou clasa de mare antrenor! A schimbat la timp şi inspirat, iar rezultatul s-a văzut imediat pe teren”, a scris LPF despre Gică Hagi.

Cum arată „11”-le ideal

Andrei Gorcea - Costinel Tofan, Andrei Burcă, Jeremy Huyghebaert, Andrei Borza - Alexandru Crețu, Tudor Băluță, Lovro Cvek - Louis Munteanu, Andrei Ivan, Claudiu Petrila

Farul Constanța - FCSB 3-2

FCSB a început în forță partida de la Ovidiu. Adrian Șut a deschis scorul în minutul opt cu o execuție de excepție, iar Andrea Compagno a majorat diferența în minutul 17.

Criciuma Mateus a redus din diferență în minutul 42, iar la pauză, FCSB era deasupra Farului Constanța în clasament.

În partea secundă, însă echipa de la malul mării a intrat cum nu se putea mai bine în joc. Tudor Băluță a restabilit egalitatea în minutul 59, iar Louis Munteanu a adus victoria în minutul 86.

Formația dirijată de Gică Hagi a reușit, în consecință, să obțină toate cele trei puncte și să câștige campionatul României!