Otelul Galati Dorinel Munteanu Superliga Superliga Dorinel Munteanu, antrenor Oțelul Galați/sursa foto: Imago
Data publicarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 13:57
Data actualizarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 13:57

Moldovenii se află pe locul nouă în campionat.

După 17 etape disputate în sezonul regulat al Superligii României, Oțelul Galați se situează pe locul nouă cu 20 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Dorinel Munteanu a înregistrat trei victorii, 11 rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

În ultima etapă, Oțelul Galați a pierdut "acasă", pe un stadion plin de zăpadă, cu Universitatea Craiova scor 1-3, după ce clubul deschisese scorul în prima parte a meciului.

La o zi după meci, Dorinel Munteanu a avut o intervenție în direct la Fanatik, unde a dezvăluit faptul că și-a demis patru jucători în urma meciului cu gruparea din Bănie.

"Am dat patru jucători în dimineaţa asta. Nu pot să dau nume pentru că au contracte, nu pot să zic. Sunt lucruri interne, cu salarii şi altele. I-am dat afară pentru că nu se pliază pe proiectul nostru. Nu a fost vorba doar de meciul cu Universitatea Craiova, au fost vreo cinci, şase, şapte meciuri", a spus Dorinel Munteanu, potrivit Fanatik.

Oțelul Galați - Universitatea Craiova 1-3

Meciul ar fi trebuit să înceapă la ora 17:30 duminică, însă din cauza viscolului din Galați, partida a fost întârziată cu o oră. Astfel, lovitura de start a fost dată la ora 18:30.

Alexandru Pop a deschis scorul în minutul 20, doar că în repriza secundă Universitatea Craiova a dat startul recitalului și a întors soarta partidei la 180 de grade.