"Doar în pielea lui Mutu să nu fii". Reacția lui Basarab Panduru după gafa lui Horațiu Moldovan

Horatiu Moldovan Adrian Mutu Basarab Panduru Farul Constanta Rapid Bucuresti Superliga
Data publicarii: Duminica 12 Martie 2023, 15:54
Data actualizarii: Duminica 12 Martie 2023, 15:54

Farul Constanţa a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 2-1, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 30-a a Superligii de fotbal, ultima a sezonului regulat.

Rapid a deschis scorul prin Antonio Sefer (minutul 14), după ce Ionuţ Larie şi Dragoş Nedelcu s-au încurcat reciproc în marginea careului propriu. Liderul a egalat prin Andrei Artean (minutul 21), cu o lovitură de cap, la centrarea lui Andrei Borza.

Golul victoriei echipei antrenate de Gheorghe Hagi a fost înscris de Adrian Mazilu (minutul 50), portarul Horaţiu Moldovan scăpând în poartă mingea trimisă de tânărul jucător constănţean.

Basarab Panduru nu a înțeles reacția lui Horațiu Moldovan

Fostul internațional român a comentat faza în urma căreia Farul Constanța a marcat golul victoriei, declarând că nu înțelege decizia luată de portarul giuleștenilor.

"Cum poate să ia golul ăsta... nu ştiu ce vrea să facă, pentru că şuţul e foarte încet. Putea sa facă preluare, sare din mâna dreaptă, sare şi se duce direct în poartă. Incredibil. Doar în pielea lui Mutu să nu fii în astfel de situaţii", a declarat Basarab Panduru, la Orange Sport.

Reacția lui Horațiu Moldovan, după înfrângerea cu Farul Constanța

"Îmi pare rău că suporterii noștri n-au avut acces. Am făcut o greșeală foarte mare, mi-o asum, dar asta este, mergem înainte în play-off și vedem ce ne așteaptă.

Nu caut scuze, a fost o gafă mare a mea. Nu m-am uitat pe reluări. Îmi pare rău că am făcut-o în acest meci, nu meritam să pierdem.

Nu mai contează cu cine jucăm, vom juca împotriva tuturor. Sper să facem o figură frumoasă și să ne îndeplinim obiectivul, să mergem în cupele europene.

Cred că au o echipă foarte bună cei de la Farul, jucători cu calitate în față. Vreau să-l felicit pe Mazilu, deși n-a dat un gol foarte greu. E un jucător de care vom mai auzi", a spus portarul Rapidului la finalul meciului.