Discurs-manifest după FCU Craiova - Oțelul Galați 1-2: ”Incredibil! Alte interese la mijloc”

FCU Craiova - Otelul Galati Robert Popa Superliga Superliga Robert Popa / Sursă Foto - Sportpictures
Data publicarii: Duminica 31 Martie 2024, 17:38
Data actualizarii: Duminica 31 Martie 2024, 17:38

Cele două echipe și-au dat întâlnire în a doua etapă a play-out-ului Superligii României.

FCU Craiova și Oțelul Galați s-au confruntat pe stadionul ”Ion Oblemenco” din Bănie. La capătul celor 90 de minute, moldovenii s-au impus cu 2-1 și au înregistrat toate cele trei puncte.

• Pentru FCU Craiova a fost a doua înfrângere din play-out. Oltenii ocupă locul 14 în clasament cu 16 puncte și se află la o lungime de prima poziție care-i salvează de la baraj

După meci, Adrian Mititelu, patronul trupei din Bănie, și-a băgat jucătorii în ședință, iar Robert Popa, goalkeeperul trupei din Bănie, a menționat că este afectat de faptul că oltenii nu pot lega victorii în campionat.

”Era normală această ședință pentru că... Nu prea vreau să comentez, sunt fără cuvinte, chiar dacă de obicei am cuvintele la mine. Poate ne-a lipsit dăruința, atitudinea. În primele 5 minute, Oțelul a avut 3-4 ocazii de gol. Mi se pare incredibil.

Sunt afectat pentru că suntem unde suntem. În 2024 avem o singură victorie, un egal, în rest numai înfrângeri. Suntem destul de rău. Cred că asta e problema, suntem individualiști, nu jucăm pentru echipă, probabil sunt și alte interese la mijloc și nu mai avem un numitor comun.

Se gândesc să plece (n.r.- alți jucători), li se termină contractele... Vorbesc de unitate pe teren... Poate e și din cauza nereușitelor, e frica de a greși, sunt mai multe lucruri, nu doar că nu suntem o echipă. Așa văd eu lucrurile. Victoriile aduc victorii. Trebuie să câștigăm în Cupă”, a spus Robert Popa după meci.

FCU Craiova - Oțelul Galați 1-2

Juri Cisotti a deschis scorul în minutul 17, din pasa lui Ștefan Bodișteanu, dar Juan Bauza a restabilit egalitatea pe finalul primei părți, în minutul 39, în urma assist-ului provenit de la Dragoș Albu.

Totuși, Oțelul Galați a dat lovitura pe final. Juri Cisotti a realizat ”dubla” în minutul 51 și a adus toate cele trei puncte formației dirijate de Dorinel Munteanu.