DERBYUL MANIEI: DINAMO 1-3 STEAUA. Meciul a fost INTRERUPT 20 min. dupa ce Arlauskis a fost atacat cu petarde. Balaj a trimis echipele la vestiar | Dubla lui Stanciu apropie Steaua la 2 puncte de ASA

DINAMO STEAUA LIVE Dinamo Steaua Superliga
Live Blog

DERBY DE ROMANIA

Data publicarii: Duminica 03 Mai 2015, 20:01
Data actualizarii: Duminica 03 Mai 2015, 23:37

MARCATORI: ELHAMED (MIN 106) / STANCIU (min 76 pen, 79), PREPELITA (min 113 pen) | Vezi in BLOG toate fazele meciului, imagini de pe National Arena si informatii exclusive despre scandalul de la derby

23:22 03 May

FINAL CU SCANDAL! JUCATORII AU SARIT LA BATAIE | Final de meci in Derbyul RoMANIEI! Jucatorii dinamovisti si cei stelisti au fost aproape sa se ia la bataie imediat dupa fluierul final al lui Balaj (foto mai jos). Steaua castiga cu 3-1 derbyul cu Dinamo, la finalul unui meci care a fost intrerupt timp de 20 de minute din cauza peluzei dinamoviste. Stanciu, cu o dubla in trei minute, si Prepelita au marcat pentru Steaua, care se apropie la 2 puncte de ASA in clasament. Pentru Dinamo a inscris Elhamed.

VEZI AICI CUM ARATA ACUM CLASAMENTUL DIN LIGA I

Dupa ce-au ajuns la vestiare, jucatorii Stelei au inceput showul! S-au bucurat ca nebunii, extrem de galagiosi, dupa ce si-au batut inca o data rivala istorica si s-au apropiat de ASA.

23:19 03 May

Min 113. GOOOOOOOOOL PREPELITA! Tucudean scoate un penalty acordat usor de Balaj, iar Prepelita a executat in forta! Steaua are 3-1, dupa o prima repriza fara goluri, fara suturi pe poarta, fara fotbal.

23:15 03 May

Min 109. Marius Niculae centreaza periculos, Arlauskis iese din poarta si prinde.

23:14 03 May

Min 108. Sansa de gol pentru Tucudean, care este blocat de Marc la 6 metri de poarta. Steaua s-a relaxat in ultimele 10 minute, iar Dinamo incearca sa profite.

23:12 03 May

Min 106. GOOOOOOOOL ELHAMED! Dinamo reintra in joc cu 4 minute inainte de finalul meciului intr-o faza in care apararea Stelei a dormit in ghete.

GOOOOOOL FC DINAMO BUCURESTI!!!2-1 pentru Steaua! Elhamed inscrie in min. 116! ----> http://bit.ly/1JX7skp

Posted by Sport.ro on Sunday, May 3, 2015
23:11 03 May

Min 104. Tucudean marcheaza, dar golul sau este anulat pe motiv de offside. Decizia asistentului este corecta. Tucudean a apucat insa sa se bucure de gol pentru doua secunde :) In ciuda trecutului sau la Dinamo

23:10 03 May

Min 103. Intra Filip in locul lui Breeveld. Nicandro Breeveld are deja un cartonas galben, iar Galca vrea sa evite o eventuala eliminare. Tensiunea este in continuare mare pe National Arena, mai ales pe teren in acest moment.

23:07 03 May

Min 100. Dinamovistii golesc randurile de pe National Arena. Negoita a plecat dupa golul doi al lui Stanciu.

23:04 03 May

Min 98. Stanciu iese, inlocui cu Gabi Iancu. Este al doilea meci la rand pentru Stanciu in care reuseste o dubla, dupa partida cu Universitatea Cluj. Stanciu i-a lipsit mult lui Galca etapa trecuta, cu ASA, cand a fost suspendat.

Min 97. Rotariu trage de la 10 metri in plasa laterala! Sansa mare de gol pentru Dinamo, care mai are 13 minute la dispozitie sa incerce o revenire miraculoasa!

23:01 03 May

Min 93. Iese Cosmin Matei si intra Rotariu. Din peluza se aud fluieraturi, nu stim daca pentru Matei sau pentru Rotariu.

22:59 03 May

Min 92. Alex Chipciu are o ocazie mare de gol! Suteaza de la 18 de metri, mingea este deviata si se duce pe langa poarta. Chipciu inca arata ca trece prin cea mai slaba forma a sa de cand a venit la Steaua.

22:58 03 May

Min 90. Meciul este prelungit cu 20 de minute

22:55 03 May

Min 89. Elhamed trimite cu capul in bara de la 7 metri! Dinamovistii cer corner, dupa ce Arlauskis ar fi deviat mingea cu varful degetelor, dar Balaj da aut de poarta

22:54 03 May

Min 87. Tanase trimite peste poarta! Jucatorii Stelei au fost treziti la viata de fanii dinamovisti si de... Barboianu, care la penalty nu l-a faultat doar pe Chipciu, ci si pe Stanciu.

22:52 03 May

Min 86. Iese Adi Popa si intra Tucudea, huiduit de tot stadionul. Intre timp, fanii dinamovisti incep sa paraseasca stadionul.

22:51 03 May

Min 86. Marius Niculae rateaza de la 8 metri! A tras mult peste poarta

22:49 03 May

In tribune se intampla lucruri cu adevarat incredibile. Suporterii stelisti de la VIP sunt evacuati

22:46 03 May

Min 80. Inca o fumigena si alte petarde zboara spre careul lui Arlauskis. Fanii dinamovisti nu se potolesc

Min 79. GOOOOOOOOOOOOL STEAUA! Stanciu reuseste dubla cu un sut de la 17 metri, fara sanse pentru Marc sa intervina! Dubla pentru Stanciu in numai 3 minute! Desfasurare incredibla de meci pe National Arena

22:44 03 May

Min 77. Jandarmii au intervenit in tribuna a doua, unde se afla unul dintre grupurile suporterilor dinamovisti. Golul Stelei a picat intr-un moment in care Dinamo parea ca detine controlul

22:43 03 May

Min 76. GOOOOOOOOOL STEAUA! Stanciu deschide scorul dintr-un penalty obtinut dupa un fault al lui Barboianu! Steaua conduce cu 1-0 si Steaua se apropie iar la 2 puncte de ASA

22:34 03 May

Min 46. (sau 65, dupa intreruperi) A inceput repriza secunda dupa 20 de minute de intarziere. Arlauskis este in poarta si pare sa nu aiba probleme.

22:29 03 May

De 15 minute, startul reprizei secunde este amanat. In doua, trei minute va fi reluat. Stelistii reintra pe teren.

22:22 03 May

Arlauskis acuza ca nu mai aude cu urechea dreapta!

Au trecut 10 minute de cand repriza secunda trebuia sa inceapa. Stelistii inca sunt la vestiare, iar Balaj refuza sa dea drumul la joc pana cand nu e asigurat ca nu vor fi probleme.

22:19 03 May

BALAJ TRIMITE ECHIPELE LA VESTIARE! Arlauskis a mai fost "tintit" de o petarda, iar jucatorii lui Dinamo fac scandal la marginea terenului.

Stelistii sunt deja la vestiare, jucatorii lui Dinamo cauta solutii disperate sa ii linisteasca pe suporteri. Se tem de un dezastru.

22:14 03 May

Min 46. Scene fabuloase pe National Arena! Arlauskis refuza sa stea in poarta din fata peluzei lui Dinamo, dupa ce tot careul a fost umplut cu fumigene si petarde. Portarul Stelei sustine ca a fost lovit de un obiect aruncat din peluza. Danciulescu a fost trimis la galerie sa ii linisteasca pe fani.

21:58 03 May

PAUZA LA DINAMO - STEAUA, un derby de Romania cu un fotbal mai aproape de Liga a II-a, dupa primele 45 de minute. Steaua nu a avut niciun sut pe poarta in prima repriza, in timp ce Dinamo a avut prima ocazie reala de gol abia in minutul 45+2, prin Lazar. La acest scor, Steaua este la 4 puncte in spatele lui ASA in cursa pentru titlu.

COMENTATI AICI: Cine deschide scorul / Cat se termina derbyul?

21:55 03 May

Min 45+2. Valentin Lazar are cea mai mare sansa de gol in ultimele secunde ale primei reprize. A primit de la Marius Niculae la 18 metri de poarta, a intrat in careu si a tras la coltul scurt, de unde Arlauskis a reusit sa apere.

21:53 03 May

Min 46. Galben pentru Arlauskis si Nedelcearu

21:52 03 May

Min 45. Doua minute de prelungire pentru prima repriza. Dinamo are un corner

21:50 03 May

Min 43. Cosmin Matei vede cartonasul galben pentru un fault la Prepelita si va rata etapa viitoare, cu Viitorul, din cauza unei suspendari.

21:48 03 May

Min 41. Presiune facuta de stelisti asupra careului dinamovist. Guilherme primeste de la Stanciu, centreaza la coltul lung, acolo unde Rapa si Prepelita incearca sa reia pe poarta. Fundasul Stelei ajunge primul la minge si reia peste.

21:45 03 May

Min 37. Barboianu are probleme medicale dupa un duel cu Tanase. Mai devreme, decarul Stelei a incercat sa inscrie cu un sut de la distanta, a amenintat doar inelul 2 al peluzei.

21:41 03 May

Putem spune ca e un derby al ranitilor :)

21:39 03 May

"Un paradox in continuare. FC Gazde joaca in deplasare"

Fanii dinamovisti nu se mai lupta pentru trofee, dar raman campioni la ironii.

21:36 03 May

Min 29. Alex Chipciu suteaza foarte slab de la peste 20 de metri, mingea se duce aproape paralel cu poarta.

21:33 03 May

Min 25. Prepelita trage de la 17 metri, mingea este deviata in corner de Nedelcearu cu cotul, stelistii cer fara succes penalty. Balaj acorda lovitura de colt.

21:30 03 May

Min 22. Chipciu "fura" o minge in careul lui Dinamo, ii trimite lui Stanciu la 13 metri de poarta, care nu e atent si e blocat de fundasii dinamovisti.

21:27 03 May

Nu credeam niciodata ca am sa tin cu echipa dinamo mai ales impotriva lui steaua, sau cu rapid , dar de ce oare? rapid la greu suporterii ei au fost langa echipa, dinamo la greu suporterii au fost langa echipa, steaua la greu suporterii au fugit de echipa, adevarul este ca nu stiu parca este respingatoare echipa asta FCSb nu stiu de ce dar imi da un semntiment ciudat si pana mea cand vad pe tanase si alti jucatori antipatici parca abia astept sa tip la golul dat de dinamo,...
21:26 03 May

Min 18. Barboianu are primul sut pe poarta lui Arlauskis de la 25 de metri, cu efect. Mingea nu i-a pus probleme goalkeeperului Stelei, de departe cel mai constant fotbalist al lui Galca in acest sezon.

21:24 03 May

Min 15. Stanciu are prima ocazie reala de gol a Stelei, dupa o faza in careul lui Dinamo la care Tanase si Chipciu au contribuit. Mingea a ajuns la Stanciu, care din 14 metri a sutat pe langa poarta lui Marc.

21:22 03 May

Min 13. Prepelita are prima tentativa de sut spre poarta lui Dinamo in acest meci. Steaua nu a avut nicio ocazie clara de gol, in timp ce Nedelcearu a stricat o faza de atac a lui Dinamo pasand mingea la ... Balaj. Ritmul este scazut, iar prin acoperisul de pe National Arena incepe sa ploua. Doar a costat 17 milioane de euro, nu?

21:13 03 May

Min 4. Dinamo are prima faza de atac! Alexe centreaza in 6 metri, Varela respinge, mingea ajunge la marginea careului, unde un jucator al Stelei face hent. Cosmin Matei trage peste poarta de la 20 de metri.

21:08 03 May

Min 1. A inceput derbyul dupa 7 minute de intarziere. Petardele aruncate de dinamovisti in teren au transformat National Arena in camp de razboi.

21:03 03 May

Startul de meci e amanat din cauza petardelor. Stadionul nu e plin, dar e foarte galagios, mai ales ca acoperisul a fost tras.

21:00 03 May

Echipele au intrat pe teren!

20:57 03 May

ECHIPELE DE START:

DINAMO: T. Marc – Barboianu, A. Marc, Bunoza, S. Filip – I. Nedelcearu – C. Matei, M. Cristescu, M. Alexe, V. Lazar – M. Niculae

Rezerve: Naumovski – Elhamed, Grozav, D. Rotariu, Bilinski, Fai, Gavrila.

STEAUA: Arlauskis – Rapa, Varela, Tosca, Guilherme – Prepelita, Breeveld – Ad. Popa, N. Stanciu, Cr. Tanase – Chipciu.

Rezerve: V. Cojocaru – Luchin, L. Filip, G. Iancu, Tucudean, Bourceanu, Enceanu.

Observator LPF: Paul Mincu (Bucuresti)
Observator CCA: Cornel Sorescu (Pitesti)
20:53 03 May

Stadion european #planuriromanesti :) Acoperisul este tras abia acum, dupa ce ploaia s-a oprit

20:46 03 May

Aroganta lui Keseru in fata dinamovistilor in clipa in care a ajuns pe National Arena. Le-a aratat cat se termina meciul: 3-0, la fel ca in tur.

20:31 03 May

Inca jumatate de ora pana la DERBY DE ROMANIA! Comentam fiecare faza din meci aici pe www.sport.ro. Cele mai bune comentarii ale voastre vor fi postate in blog.

Eu va garantez ca meciul se termina 1-3 pentru FC Steaua Bucuresti.Eu cred dar nu sigur ca va marca un fundas
20:07 03 May

Imagine superba de la National Arena: Un curcubeu si-a facut aparitia pe cer inainte de derby

19:55 03 May

"Nu am putut rezista" :) Asa isi incepe Keseru mesajul prin care ii anunta pe stelisti ca va fi in tribune la derby.

N-am putut rezista, m-am urcat în primul avion spre Bucure?ti ?i vin s?-mi sus?in fo?tii colegi în partida cu Dinamo. Am mai venit odat? cu noroc. O s? ne bucur?m împreun? la finalul meciului.

Posted by Claudiu Ke?erü on Sunday, May 3, 2015
19:54 03 May

Stelistii boicoteaza si acest meci, nu au venit organizati pentru derby. Fanii dinamovisti de la peluza au inceput deja sa scandeze impotriva Stelei, iar gazonul pare destul de moale, dupa ploaia puternica de 15 minute din Capitala.

19:52 03 May

Mesaj de la Danciulescu :)

19:43 03 May

Gabi Iancu si-a pus geanta in cap cand a vazut cum ploua

19:42 03 May

Scandal la sosirea autocarului Stelei la stadion. Delegatia lui Dinamo a fost deranjata ca stelistii au parcat in locul... gazdelor :) Probabil din reflex

19:27 03 May

Nu de mult, Ghencea se umplea cu fanii care au inceput sa iubeasca Steaua datorita performantelor din anii '80, cand stelistii cucereau Cupa Campionilor si SuperCupa Europei. Astazi exista fani care au fost cuceriti de actuala generatie.

Iata un comentariu scris de Larisa, cititoare www.sport.ro, care povesteste cum a inceput sa tina cu Steaua.

De mica nu ma dadeam eu în vânt dupa fotbal sau alte sporturi. Dar cu anii am crescut si am început sa privesc cu alti ochi sporturile,mai ales fotbalul. Pasiunea pentru Steaua s-a dezvoltat la returul cu Ajax când abia atunci am învatat ce înseamna cu adevarat fotbalul adevarat. De atunci am ramas cu gândul ca Steaua reprezinta România în fotbal pe lânga marile stele Gica Hagi, Gica Popescu,etc. Hai STEAUA !!...

Care a fost primul tau derby? Comenteaza in blog si iti postam aici mesajul

19:24 03 May

Jucatorii lui Dinamo au sosit la stadion.

19:15 03 May

Dinamo 2-1 FCSB M.Niculae si ELHamed/Tucudean...
19:06 03 May

Iata cat de tare a plouat la National Arena inainte de derby. Acum cea mai asteptata declaratie de dupa meci este de departe: "Nu am fost in apele noastre"

18:59 03 May

DINAMO-STEAUA 3-0...
18:56 03 May

Tata a fost un mare dinamovist de mic ma facut si pe mine .plingeam si sufeream cind nu castigam campionatul sau un meci important ...Tata in anul 1986 a aruncat pe geam un tv alb negru cand Steaua a castigat liga campionilor Noi am fost spartani .acum niste javre si niste catelusi de mijlocul clasamentului Santem mintiti in fiecare an ca la anul ca la anul vom avea echipa si de catva ani nici in Romania si nici in Europa nu jucam fotbal de ce sa mai ti cu Dinamo ...Mare brinza ca batem Steaua diseara ca cupele europene noi Dinamovisti tot la tv ne uitam la alti de catva anii imi pare rau ca sant Dinamovist
18:54 03 May

"Bafta Steaua!" este mesajul scris de Sanmartean pe Facebook inainte de derbyul din aceasta seara.

BAFTA STEAUA!

Posted by Lucian S?nm?rtean on Sunday, May 3, 2015
18:46 03 May

Putina statistica inainte de meci

18:43 03 May

Probleme pentru suporterii dinamovisti inainte de derby. Au fost la un pas sa ramana fara bannerul pregatit pentru meciul cu Steaua, din cauza furtunii. Vantul le-a furat bannerul pentru moment, la intrarea in stadion.

18:40 03 May

Primii suporteri au inceput sa intre pe stadion

18:34 03 May

A inceput sa ploua in zona stadionului inainte de meci.

PS: Cine stie piesa cu "Sa ploua, sa ploua..." ?

Later edit: Despre asta e vorba :)

18:28 03 May

ECHIPELE PROBABILE. Aveti alte idei despre cele doua formule de start? Comentati mai jos

Dinamo: Marc - Barboianu, A. Marc, Bunoza, St. Filip - Elhamed, Cristescu - C. Matei, M, Niculae, Alexe - Bilinski

Steaua: Arlauskis - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Prepelita, Breeveld - Ad. Popa I, Chipciu, Tanase - Tucudean

18:25 03 May

Multi fani vin sa isi cumpere bilete pe ultima suta de metri.

18:23 03 May

Acoperisul nu va fi tras pentru acest derby

18:20 03 May

4.45 este cota lui Dinamo pentru victorie in derby. Un egal e cotat cu 3.43, iar o victorie a Stelei e cotata cu 1.80. O victorie pentru Dinamo "la zero" este cotata cu 6.80.

Cota 15 este pentru o victorie a Stelei cu 3-0, ca in tur, in timp ce victoria din Cupa cu 5-2 pentru Steaua are cota 185.

Ultima oara cand Dinamo a batut-o pe Steaua s-a intamplat in 2011, cand "cainii" au invins cu 1-0. Cota pentru un astfel de rezultat acum este 9.50.

COMENTATI: Ar trebui demis Galca daca Steaua pierde si cu Dinamo?

*cele mai bune comentarii despre Dinamo - Steaua vor fi postate in blog

DINAMO - STEAUA LIVE de la National Arena | Cozi la casele de bilete inainte de derby: Cati fani vor fi in tribune -----> http://bit.ly/1JX7skpCOMENTATI AICI: Va fi demis Galca daca pierde si acest meci?

18:09 03 May

Aflata la 5 puncte in spatele lui ASA, Steaua va juca in acest final de sezon 5 din 7 meciuri pe National Arena. Statistica nu e prea blanda cu trupa lui Galca in 2015.

18:07 03 May

Adio cu problemele de gazon de pe National Arena. Dupa ce a fost schimbat mai des ca randurile de borduri din Capitala, primaria a investit intr-o instalatie speciala pentru a ajuta iarba sa creasca.

PS: Stie cineva de unde putem lua o instalatie ca si fotbalul sa mai creasca putin? :)

18:06 03 May

Pe vremuri, Armata trimitea militarii sa umple peluzele la meciurile Stelei. Astazi, Ionut Negoita si-a trimis angajatii de la hotel la derby :)

18:00 03 May

Coada la bilete la National Arena. 25.000 de dinamovisti si 3000 de fani ai Stelei vor fi la acest meci. Inelul 1 al stadionului este deschis pentru derbyul care in tur a atras peste 40.000 de spectatori.

17:58 03 May

Mihai Stoichita comenteaza situatia lui Costel Galca inainte de derby:

”Costel este un baiat care a ajuns la Steaua intr-un moment nepotrivit. S-au vandut foarte multi jucatori, nucleul de baza al campioanei s-a destramat, fotbalistii de valoare au plecat. Si el ar fi trebuit sa fie foarte clar in declaratii de la inceput, de fapt Costel a venit sa reconstruiasca o echipa, nu sa o ia gata facuta cu care sa faca performanta”, a spus Stoichita la DigiSport.

17:54 03 May

Peste aproximativ trei ore incepe derbyul. Steaua a castigat 8 din ultimele 11 derbyuri, in timp ce Dinamo a inregistrat o singura victorie. Orice altceva in afara de 3 puncte pentru Steaua ar putea reprezenta iesirea din lupta pentru titlu. ASA are 5 puncte avans in acest moment si sta mai bine la meciurile directe.

13:23 03 May

Steaua asteapta bani dupa El Clasico! Spaniolul Luis Garcia, antrenor la Baniyas in Emiratele Arabe Unite, vine la Bucuresti sa-i urmareasca pe Prepelita si Tanase. Daca pe primul il poate lua gratis, Tanase are pret de vanzare doua milioane de euro!

Fostul antrenor al lui Getafe isi va da acordul final in privinta celor doua transferuri la finalul meciului din aceasta seara, de pe National Arena.

Acum doar pe 8 in Emirate, Baniyas vrea sa revina in lupta pentru titlu in sezonul viitor.

19:39 01 May

Ultima oara cand Steaua a jucat cu Dinamo pentru un titlu de campioana, "cainii" au reusit sa invinga. Se intampla in 2008, cand Dinamo castiga cu 2-1 in fata Stelei in Stefan cel Mare, iar CFR Cluj avea sa devina campioana Romaniei. Bratu si Danciulescu marcau atunci golurile decisive.

Astazi, Steaua joaca in fata lui Dinamo intr-un meci in care este obligata sa bata ca sa fie sigura ca va ramane aproape de ASA, care joaca in fata Viitorului lui Hagi.

19:38 01 May

Rivalitatea dintre Dinamo si Steaua a avut si episoade ciudate in trecut. A fost un moment in care Gigi Becali a umblat cu fularul lui Dinamo la gat doar ca sa o vada pe CFR invinsa. Dinamo a reusit sa o bata pe CFR in 2007, cu 1-0, iar dupa meci patronul Stelei a facut show total pe Stefan cel Mare:

"Am avut mari emotii. A fost ca un meci al nostru. Nu sunt multumit, sunt super fericit. Acest meci l-a castigat Dinamo si nationalismul romanesc. M-am bucurat mult la gol. Acum sa ne lasati sa ne pregatim de Liga Campionilor. Imi dau cuvintul de onoare ca nu voi mai face in viata mea nicio declaratie impotriva lui Dinamo. O sa ma rog pentru ei la biserica inaintea tragerii la sorti. Daca ne calificam o sa fac o sponsorizare de 2 milioane pentru Dinamo. M-a impresionat jocul lui Dinamo si lupta lor. Dumnezeu parca a vrut asta, a fost acea bara la Urziceni, si o alta bara in aceasta seara, la CFR. Dinamo va juca in Ghencea in Liga Campionilor si nu le voi lua niciun ban pentru asta. Cel mult o sa le iau o chirie simbolica de 1000 de euro", spunea Gigi Becali atunci.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »