Dinamo se scufundă! Victoria lui FCU Craiova i-a adus pe ”câini” într-o situație și mai delicată. Cum arată clasamentul

FCU Craiova - Sepsi OSK Dinamo Superliga
Data publicarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 19:39
Data actualizarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 19:39

Dinamo a pierdut duelul cu FCSB, scor 0-1, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 17 din Superliga României.

Meciul a fost decis de golul lui Florinel Coman din repriza secundă. Șeptarul vicecampioanei a executat perfect o lovitură liberă, peste zid, și l-a lăsat fără replică pe Golubovic.

Dinamo n-a mai câștigat din luna august și a rămas pe penultimul loc în Superligă, cu doar zece puncte, cel mai slab atac (nouă goluri marcate) și una dintre cele mai slabe apărări din campionat (28 de goluri încasate).

”Câinii” ar fi vrut să țină pasul cu următoarea clasată, FCU Craiova, care avea un avans de cinci puncte față de echipa lui Ovidiu Burcă. Doar că oltenii au câștigat dramatic pe teren propriu cu Sepsi OSK, scor 2-1, cu un gol marcat în prelungirile partidei.

Astfel, FCU Craiova a ajuns la 18 puncte, dar rămâne pe locul 14, iar Dinamo este la opt puncte de următoarea clasată!

Standings provided by Sofascore

Ovidiu Burcă: ”Sunt destul de epuizat”

„Dacă mă întrebați, sunt destul de epuizat. Am avut alte șteptări de la acest meci. Vedem ce va fi. E o situație deloc ușoară. Știam că e așa, dar parcă e o energie negativă. E greu să creezi omogenitate în condițiile astea.

Situația e îngrijorătoare. Nu ne gândeam că va fi așa greu. Când faci lucrurile din mers, se pierde mult din încredere. Au fost și multe meciuri pierdute nemeritat”, a spus Burcă, după înfrângerea cu FCSB, scor 0-1.