Data publicarii: Marti 07 Aprilie 2009, 21:20
Data actualizarii: Miercuri 08 Aprilie 2009, 23:12

Gaz Metan 2–2 Arges
Vaslui 2–1 Otelul
Rapid 0–2 Timisoara
Craiova 2-0 Dinamo

Gloria Buzau 1-5 Unirea Urziceni (Bilasco '5, 35, Paduretu '24, Rusescu '25, Apostol '90/Sanchez '40)
Deja retrogradata, Gloria Buzau nu a rezistat decat 5 minute in fata oamenilor lui Dan Petrescu. Unirea a batut cu 5-1 si ramane pe doi in clasament, in spatele liderului Dinamo.

Gloria Bistrita 1–0 Farul (Nalati '37)
Farul este cu un picior in Liga a II-a. Ion Marin a promis ca isi va demisia, iar echipa de pe malul marii este in deriva. Bistrita a salvat trei puncte ce vor conta in lupta pentru retrogradare.

Poli Iasi 0 – 1 CFR Cluj (Kone ’79)
Bergodi si-a dat seama cat de greu merge treaba la Iasi. Chiar daca au reusit sa castige in ultimele doua meciuri, moldovenii au piercu cu CFR Cluj si i-au facut lui Conceicao un debut fericit pe banca tehnica a campioanei.

Pandurii 2-0 Steaua (Tremonti '43, '67)
Steaua este intr-o situatie dezastruoasa. A pierdut cu Pandurii si a ramas cu doua victorii in 2009. Grupele Champions League sunt un vis, iar locurile care duc in Europa League sunt si ele din ce in ce mai greu de atins. Pana acum, Steaua a strans 9 victorii, 10 egaluri si 4 infrangeri.

Otopeni 2-2 FC Brasov (Abrudan ag. 62', Liviu Ganea 70' / C. Munteanu 19', Abrudan 92') : Brasov a scos un egal nesperat la Otopeni, intr-un meci in care Abrudan a dat doua goluri... doar ca unul in poarta lui Coman. Brasoveanul si-a salvat echipa in cele din urma printr-un gol in minutul 92.

Gaz Metan 2-2 FC Arges!(Bud '14,Sabou '17/ Tames '69,Voiculet '78):   Gaz Metan Medias a fost aproape de o victorie acasa cu Arges unde a condus cu 2-0 insa a incasat 2 goluri in 10 minute si nu a scos decat un punct!

FC Vaslui 2-1 Otelul Galati! (Canu '5, Pavlovic '16/Elek '53):   FC Vaslui a facut un pas mare spre Euro League, dupa ce a invins pe teren propriu pe Otelul Galati cu 2-1.

Rapid 0-2 Timisoara! (Arman Karamian '19, '31): Fostul jucatori al Rapidului, Arman Karamian a adus victoria pentru Poli, cu doua goluri reusite in mai putin de 12 minute.

U. Craiova 2-0 Dinamo! (F. Costea '21, M. Costea '34) : Craiova a invins pe Dinamo prin copiii ei minune, Florin si Mihai Costea!