Dezvăluiri despre Florinel Coman: ”Conducerea noastră era pe hol și l-a auzit. A intrat în jucători, nu îi ruga frumos”

Florinel Coman FCSB Superliga Superliga Florinel Coman, atacantul de la FCSB / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 14:51
Data actualizarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 14:50

Florinel Coman parcurge un sezon de vis la FCSB, unde se află încă din august 2017.

Cotat la șase milioane de euro de site-urile de specialitate, internaționalul român mai are contract cu formația dirijată de Elias Charalambous până la finele sezonului 2027/28.

Nicolae Dică, fost antrenor la FCSB și ultima dată la FC Voluntari, a vorbit despre Florinel Coman și a dezvăluit cum a reușit winger-ul să-și motiveze jucătorii pentru a câștiga un duel în sezonul regular al Superligii României.

Tehnicianul a evidențiat că la pauza meciului cu FC Voluntari, moment în care FCSB era condusă cu 0-1, Florinel Coman și-a certat colegii, iar roș-albaștrii au întors în cele din urmă soarta partidei și au câștigat cu 2-1.

”Gândește-te cum se simte acum când jocă meci de meci, când este important. Atunci puteai să îi dai și 200.000 pe lună și Coman spunea că vrea să plece. Joacă, este important, dă goluri și ajută echipa. Coman le-a câștigat meciul pe teren, dar și la pauză la Voluntari.

Am aflat după meci, vestiarele sunt apropiate la Voluntari și conducerea noastră era pe hol. L-au auzit, a fost singurul care a vorbit la pauză, a intrat în jucători și a câștigat meciul. A spus multe, normal că nu îi ruga frumos.

Nu poți să te impui în vestiar, dacă nu joci pe teren. La un moment dat vine unul și spune: 'Tu ce faci pe teren? Ne spui nouă ce să facem și tu nu faci faci nimic pe teren'. Face diferența pe teren și poate să spună orice în vestiar”, a spus Nicolae Dică, potrivit Fanatik.

În acest sezon, Florinel Coman a și-a trecut numele pe tabela de marcaj de 15 ori în Superliga României, în 29 de apariții. Pe deasupra, fotbalistul a oferit și nouă pase decisive.