Rapid - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-0: Giuleștenii ajung la șapte victorii consecutive și sunt lideri detașați în play-out

Rapid cupele europene Liga 1 play-out sepsi sfantu gheorghe Superliga
Data publicarii: Sambata 23 Aprilie 2022, 22:42
Data actualizarii: Sambata 23 Aprilie 2022, 23:32

Rapid București rămâne neînvinsă în playout, cu șase victorii din tot atâtea posibile.

Formația antrenată de Adrian Mutu a făcut o nouă victimă, pe Sepsi Sf. Gheorghe și și-a consolidat poziția de lider. Singurul gol al partidei a fost marcat de Rareș Ilie.

Rapid se află pe primul loc, cu 38 de puncte, urmată de Sepsi Sf. Gheorghe, cu 33 de puncte și FC Botoșani, cu 32 de puncte, dar un meci mai puțin disputat.

Rapid - Sepsi Sfântu Gheorghe 1 - 0

Final de meci!

Minutul 80 - GOOOOL Rapid! Giuleștenii deschid scorul după o fază individuală spectaculoasă a lui Rareș Ilie. Mijlocașul preia mingea la marginea careului, driblează doi adversari și trimite mingea în poartă din lob.

Minutul 50 - Ocazie imensă pentru Rapid! Belu-Iordache șutează de la mare distanță, dar Niczuly respinge extraordinar.

A început repriza a doua!

PAUZĂ!

Minutul 42 - Dimitrov îi pasează la marginea careului lui Ștefănescu, șutează, dar Moldovan apără spectaculos.

Minutul 26 - Ocazie importantă pentru Sepsi! Golofca îi pasează lui Dumitrescu în careu, dar șutul acestuia este respins de Moldovan.

Minutul 15 - Ioniță trimite o minge în careu către Vojtus, dar Mitrea recuperează perfect balonul.

A început partida.

RAPID - SEPSI, LIVE de la 21:00

ECHIPELE DE START

Rapid: Moldovan – Belu, Săpunaru, Grigore, Morais – Kait, Al. Ioniță II, Albu – Carnat, Vojtus, Ilie

Sepsi: Niczuly – Radoslav, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu – Bărbuț, Păun, Aganovic, Ștefănescu – Tudorie, Golofca

Rapid București - Sepsi Sfântu Gheorghe, derby-ul primelor două clasate din play-out-ul Ligii 1, se joacă astăzi de la ora 21:00 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe sport.ro.

Ambele echipe sunt neînvinse și au șansa să evolueze în cupele europene plecând din play-out: liderul Rapid (35 de puncte) a renăscut sub comanda lui Adrian Mutu și are 100% victorii în această fază a competiției după primele cinci etape, în timp ce oaspeții de la Sepsi ocupă poziția secundă (cu 33 de puncte), cu patru succese și un egal.

Site-ul oficial al LPF subliniază că partida din Giulești va fi una specială pentru Cristiano Bergodi, care i-a antrenat pe bucureșteni în două sezoane, 2007-2008 (fără înfrângere în 13 meciuri) şi 2014-2015, de numele tehnicianului italian legându-se ultimul trofeu câştigat de Rapid, Supercupa României din 2007.