Sepsi OSK - Universitatea Craiova 2-1 | Victorie importantă pentru gazde în turul Cupei! Golofca a marcat decisiv

Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 20 Aprilie 2022, 20:25
Data actualizarii: Miercuri 20 Aprilie 2022, 21:27

Sepsi s-a impus în duelul cu Universitatea Craiova de pe teren propriu, din semifinalele Cupei României!

Sepsi OSK 2-1 Universitatea Craiova

Covăsnenii au câștigat duelul cu echipa lui Laurențiu Reghecampf din manșa tur a semifinalelor Cupei României. Ștefănescu a deschis scorul în minutul 15, însă Ivan a egalat din penalty, în a doua repriză. Golofca a dat lovitura cu trei minute înainte de fluierul final, iar Sepsi merge în Bănie cu un avantaj pentru retur.

FINAL!

Min. 87: GOOOOOOL SEPSI! Gazdele scapă pe contraatac, Golofca primește la marginea careului și șutează puternic, învingându-l pe Pigliacelli!

Min. 73: OCAZIE Sepsi! Dimitrov primește în bandă și centrează la bara a doua, dar Pigliacelli sare și respinge.

Min. 55: GOOOOL Universitatea Craiova! Andrei Ivan îl învinge pe Niczuly și restabilește egalitatea!

Min. 54: PENALTY pentru Universitatea Craiova! Dumitrescu îl faultează pe Gustavo în careu, iar arbitrul arată punctul cu var.

Min. 52: OCAZIE Universitatea Craiova! Vătăjelu centrează în fața porții pentru reluarea cu capul a lui Markovic, care trimite spre poartă, însă Niczuly respinge cu o mână.

Min. 46: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 24: OCAZIE Universitatea Craiova! Bancu pătrunde în careu și îi pasează lui Roguljic, fotbalistul șutează, însă balonul este deviat.

Min. 15: GOOOOL SEPSI! Bărbuț îl depășește pe Screciu și pătrunde în careu, se apropie de colțul scurt și trimite în fața porții, acolo unde Ștefănescu împinge balonul în plasă.

Min. 13: OCAZIE Universitatea Craiova! Markovic primește la marginea careului, pătrunde și șutează la colțul lung, dar trimite pe lângă poartă.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Universitatea Craiova se va deplasa pe terenul celor de la Sepsi OSK pentru prima manșă din semifinalele Cupei României. Pentru a-și apăra trofeul câștigat anul trecut, 3-2 cu Astra Giurgiu, elevii lui Laurențiu Reghecampf trebuie să treacă de echipa care în ultima întâlnire directă i-a învins cu 1-3.

Reghecampf: „Nu va fi un meci ușor din cauza presiunii publicului”

„Sunt două meciuri foarte importante, două meciuri unde o echipă se va califica în finala Cupei României, trebuie să le tratăm foarte serios. Mi-aș dori foarte mult ca jucătorii să coștientizeze că pentru noi este foarte important acest trofeu. Trebuie să încercăm să continuăm jocurile bune din ultimele săptămâni. Cu siguranță nu va fi un meci ușor din cauza presiunii publicului.

Meciul din campionat pe care l-am pierdut ar trebui să fie pentru noi o lecție. Mi-aduc bine aminte, am primit gol în secunda 20, iar în a doua repriză am jucat foarte slab și am pierdut meciul cu 3-1”, a declarat Laurențiu Reghecampf la conferința de presă premergătoare meciului.

Echipele probabile

Sepsi OSK: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu  - Gonzalez, Păun, Ștefănescu - Askovski, Tudorie, Bărbuț

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu - Roguljic, Crețu - Gustavo, Baiaram, Ivan - Markovic