stefan mugosa florin nita Muntenegru Romania Vlad Chiriches Superliga
Data publicarii: Marti 14 Iunie 2022, 22:41
Data actualizarii: Marti 14 Iunie 2022, 22:41

Defensiva României a cedat după 43 de minute în meciul cu Muntenegru, care se dispută pe Stadionul Giulești.

La finalul unei prime reprize destul de echilibrate, Muntenegru a beneficiat de un corner, care a fost executat de Marko Jankovic. Decarul oaspeților a trimis în careul mic, direct pe fruntea lui Stefan Mugosa, care l-a învins pe Florin Niță, țintuit pe linia porții.

România - Muntenegru | Defensiva tricolorilor, făcută șah mat la un corner

Reluările arată că Mugosa a plecat din spatele lui Cristi Manea, iar muntenegreanul a câștigat duelul aerian cu Vlad Chiricheș, care a sărit târziu și a fost prins între doi adversari.

Pentru Stefan Mugosa este al doilea gol marcat contra României în decurs de doar 10 zile. Atacantul formației Incheon a înscris un gol și a oferit o pasă decisivă în partida de pe teren propriu, de la Podgorica, scor 2-0.

România - Muntenegru | Echipele de start

• România: Niță - Manea, Chiricheș, Burcă, Bancu - R. Marin, M. Marin, Maxim - Ștefănescu, Pușcaș, Mihăilă
  • Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Rațiu, Camora, Păun, Oct. Popescu, Cicâldău, Rus, Tănase, Hanca, Sorescu, Olaru
  • Selecționer: Edi Iordănescu
  • Muntenegru: Mijatovic - Vesovic, Vujacic, Tomasevic, Radunovic - Jovovic, Scekic, Jankovic, Savicevic - Mugosa, Krstovic
  • Rezerve: Petkovic, Dragojevic, A. Vukcevic, M. Vukcevic, Bozovic, Beciraj, Raickovic, Bubanja, Sipcic, Camaj, Milovic, Dukanovic
  • Selecționer: Miodrag Radulovic