„Mulțumiri jucătorilor pentru acest meci!” Reghecampf, mulțumit după victoria la limită cu FC Voluntari: „Probabil unii oameni nu-s mulțumiți!”

Laurentiu Reghecampf fc voluntari Universitatea Craiova Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 22:21
Data actualizarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 22:31

Universitatea Craiova s-a impus la limită în duelul cu FC Voluntari, 1-0, din etapa cu numărul șapte din play-off.

Oltenii au deschis scorul în minutul 7, după ce Ștefan Baiaram a reușit să marcheze după centrarea perfectă a lui Marius Constantin. Tânărul jucător a fost și autorul singurului gol al partidei, care însă a adus trei puncte valoroase pe Ion Oblemenco. Universitatea Craiova s-a apropiat la un punct de FCSB în clasament, roș-albaștrii având un meci în minus și la trei puncte de liderul CFR Cluj.

Laurențiu Reghecampf: „E important să suferim și noi în unele meciuri!”

Laurențiu Reghecampf a vorbit la finalul partidei despre victoria obținută de jucătorii săi, mulțumit de cele trei puncte obținute, în ciuda faptului că echipa sa nu a mai reușit să marcheze la fel de multe goluri ca în etapele precedente.

„Mulțumiri jucătorilor pentru acest meci, chiar dacă nu a fost plăcut ochiului, știam că vom suferi, lipseau cei doi fundași centrali. Prin schimbarea lui Marius, accidentat la pauză, a trebuit să îl tragem pe Crețu în linia de mijloc, am pierdut pe unul dintre jucătorii cei mai în formă, jucătorul care ne recuperează foarte multe baloane, care e foarte agresiv. Lucruri care nu au fost astăzi de partea noastră, accidentarea lui Screciu a venit ieri, la antrenament, a trebuit să nu riscăm astăzi cu el.

Valerică Găman și Crețu în a doua repriză, Vali încă nu este 100% pregătit, vine după o perioadă lungă, a încercat să facă tot ce a putut și i-am mulțumit, nu e ușor, ritmul la care vrem noi să jucăm e un ritm foarte ridicat pentru un jucător care a stat cinci luni pe bancă și a fost operat. Ceilalți jucători care au intrat și-au făcut datoria, rezultatul este pozitiv.

Știu că probabil unii oameni nu-s mulțumiți de ce au văzut, cred că este important să suferim și noi în unele meciuri, așa arată o echipă puternică, una care știe să se descurce în astfel de momente. Sunt jocuri și jocuri, meciuri în care în prima repriză reușim să marcăm și al doilea gol, am spus că e important să câștigăm acest meci și am spus că partida de azi e mult mai important decât cel cu FCSB.

Astăzi nu am avut inspirația necesară să mai marcăm, dar trebuie să ne mulțumim cu rezultatul acesta, cu ce a fost pe teren, am suferit în ultimele 15 minute cu acele mingi degajate de cei de la FC Voluntari, sunt sigur că meciul următor nu va mai fi așa. Sper să nu avem probleme pentru meciul următor, Marius a simțit ceva la gleznă, Baiaram a fost călcat și sângerează la o unghie, nu cred că va fi așa grav.

A fost superb, am avut peste 15.000 de oameni, sunt sigur că la meciul cu FCSB vom avea peste 20.000. Cred că avem maturitatea necesară să ne descurcăm în următoarele meciuri, nu suntem la mâna noastră, cred că va fi greu pentru echipele din vârf să se mai încurce”, a declarat Laurențiu Reghecampf la finalul partidei.

În etapa următoare, Universitatea Craiova joacă meciul de pe teren propriu cu FCSB, iar duelul ar putea fi decisiv în lupta pentru poziția secundă.