Universitatea Craiova - FC Voluntari 1-0. Oltenii se impun cu greu și ajung la trei puncte în spatele liderului CFR Cluj

Liga 1 fc voluntari Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 21:55
Data actualizarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 22:01

Universitatea Craiova a învins FC Voluntari, scor 1-0, în runda cu numărul șapte din play-off-ul Ligii 1.

Universitatea Craiova - FC Voluntari 1-0

Unicul gol al meciului din Bănie, la care au asistat peste 16.000 de spectatori, a fost marcat de Baiaram, în minutul 7, după o centrare perfectă a lui Marius Constantin.

Universitatea Craiova a avut șansa să se desprindă trei minute mai târziu, însă Andrei Ivan a nimerit bara. A urmat o perioadă în care FC Voluntari a fost mai periculoasă și chiar i-a pus probleme serioase echipei lui Reghecampf, însă ilfovenii nu au reușit să marcheze.

S-a terminat 1-0, iar Universitatea Craiova păstrează șanse la titlu. Oltenii ocupă locul 3, cu 45 de puncte, la trei lungimi de liderul CFR Cluj și la un punct în spatele lui FCSB, ambele contracandidate având câte un meci mai puțin.

De partea cealaltă, FC Voluntari ocupă locul 4, cu 30 de puncte.

În runda următoare, Universitatea Craiova primește vizita lui FCSB, iar FC Voluntari joacă pe terenul Farului.

Minutul 90+4: Final! Universitatea Craiova - FC Voluntari 1-0.

Minutul 90+4: Ocazie Universitatea Craiova! Koljic șutează în forță pe centrul porții, dar Popa respinge.

Minutul 81: FC Voluntari forțează egalarea, iar Liviu Ciobotariu îi scoate pe Nemec și Ricardinho, în locul lor intrând Fulop și Costin. Ilfovenii sunt mai periculoși și ar putea profita în final de o oarecare oboseală arătată de olteni.

INFO: La meci asistă 16.127 de spectatori.

Minutul 54: Ocazie FC Voluntari! Ricardinho încearcă un șut din unghi, dar trimite peste poarta lui Pigliacelli.

Minutul 46: Începe repriza secundă! FC Voluntari pune presiune din primul minut: Droppa are un șut blocat, iar ulterior Nemec trimite cu capul pe lângă poartă.

Minutul 45+1: Pauză! Universitatea Craiova - FC Voluntari 1-0.

Minutul 45: Ocazie FC Voluntari! Ricardinho centrează periculos în fața porții, dar Pigliacelli prinde.

Minutul 10: Bară Universitatea Craiova! Andrei Ivan nimerește stâlpul din dreapta lui Popa, după o centrare a lui Crețu.

Minutul 7: GOL Universitatea Craiova! După o centrare a lui Marius Constantin, Ștefan Baiaram trimite cu capul în plasă de lângă Armaș.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start:

• Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Găman, M. Constantin, Bancu - Mateiu, Crețu - Cîmpanu, Baiaram, Ivan - Markovic
  • Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Căpățînă, Bic, Nistor, Vînă, Roguljic, Gustavo, Koljic
  • FC Voluntari: Popa - Ciobotariu, Tamaș, Armaș, Briceag - Meleke, Droppa - Ricardinho, Marcelo Lopes, Rață - Nemec
  • Rezerve: Rîmniceanu, Achim, Vlad, Ilie, Costin, Tavares, Merloi, I. Gheorghe, Fulop

Doar o înfrângere au suferit oltenii în ultimele 15 meciuri disputate în campionat pe teren propriu (28 noiembrie 2021, Universitatea Craiova - FCSB 2-3), în rest au 11 succese şi 3 rezultate de egalitate.

Ilfovenii nu au mai câştigat în deplasare pe prima scenă din 5 decembrie 2021, FC U Craiova 1948 - FC Voluntari 0-2. Au urmat patru remize şi tot atâtea partide pierdute.

Universitatea Craiova şi FC Voluntari s-au mai întâlnit de 17 ori în principala competiţie internă, de 12 ori s-au impus oltenii, de două ori au câştigat ilfovenii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Primul duel a avut loc pe 28 august 2015, FC Voluntari - Universitatea Craiova 1-2.

Singurul succes izbutit de ilfoveni în campionat din postura de vizitatori: 13 decembrie 2015, Universitatea Craiova - FC Voluntari 1-2.

Cea mai mare diferenţă de scor: 4 februarie 2017, Universitatea Craiova - FC Voluntari 5-0.

Cea mai recentă dispută directă din Liga 1: 18 martie 2022, FC Voluntari - Universitatea Craiova 3-1, goluri marcate de V. Screciu - autogol, Ricardinho, A. Nemec, respectiv Gustavo.

Laurenţiu Reghecampf vs Liviu Ciobotariu în Liga 1: 6 jocuri - 3 victorii Reghecampf - o remiză - două succese Ciobotariu.