”De asta n-a funcționat jocul nostru”. MM Stoica a găsit explicația pentru eșecul FCSB-ului de la Arad

Mihai Stoica FCSB UTA Arad - FCSB Superliga Mihai Stoica / Sport Pictures
Data publicarii: Luni 06 Martie 2023, 23:59
Data actualizarii: Marti 07 Martie 2023, 00:00

Mihai Stoica a găsit explicațiile pentru eșecul FCSB-ului de la Arad, cu UTA, scor 3-1.

După 1-1 în prima repriză, arădenii au reușit să domine partea secundă și să înscrie de două ori, câștigând trei puncte importante în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Mihai Stoica: ”De asta nu a funcționat jocul nostru”

În absența unui atacant, FCSB a început cu Florinel Coman în centrul liniei ofensive. Șeptarul vicecampioanei n-a dezamăgit și a reușit să marcheze unicul gol al echipei sale, la doar câteva minute după ce UTA reușise să deschidă scorul.

Managerul general de la FCSB crede că absența atacanților Andrea Compagno (suspendat) și Billel Omrani (accidentat) a cântărit decisiv pentru eșecul de la Arad. În plus, vicecampionii l-au pierdut pe Omrani, care nu va evolua în următoarele ”trei sau patru săptămâni”.

„Jocul nostru n-a funcționat așa cum trebuie pentru că ne-a lipsit Andrea Compagno și Billel Omrani. În primul rând Andrea Compagno. Omrani are o întindere de la meciul cu Petrolul, a intrat 20 de minute, săracul, a vrut să arate cât alții în 90.

A vrut să demonstreze, pentru că este pe un drum foarte bun Billel Omrani, din toate punctele de vedere. S-a accidentat, din nefericire. Cam în 3-4 săptămâni, o să avem nevoie de el”, a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.

VIDEO - Anghel Iordănescu: ”Asta e cea mai mare problemă a FCSB-ului”

FCSB, învinsă la Arad! Vicecampioana rămâne pe locul trei

S-a terminat 3-1, iar UTA Arad a obținut un succes care îi permite, din nou, să spere la salvarea de la retrogradare. Echipa lui Laszlo Balint a urcat pe locul 14, cu 27 de puncte, peste FC Argeș, care are un meci mai puțin, cel cu Universitatea Craiova.

FCSB a ratat șansa de a se apropia de lider și rămâne pe locul trei, cu 54 de puncte, la două puncte în fața Rapidului, o altă echipă care s-a încurcat în această etapă (0-1 cu Hermannstadt).

În ultima etapă, FCSB va juca ”acasă” cu Sepsi, în timp ce UTA Arad se va deplasa la Craiova, pentru duelul cu Universitatea.