Daniel Bîrligea e cu gândul la națională, după remiza cu Dinamo

Dinamo - CFR daniel birligea Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 23:49
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 23:48

Dinamo București - CFR Cluj s-a încheiat 1-1.

Cele două cluburi s-au înfruntat în a 12-a etapă din sezonul regulat al Superligii României, pe Arena Națională. Dinamo București a condus-o la pauză pe CFR Cluj cu 1-0, însă ardelenii au obținut în cele din urmă un punct în partea secundă.

Daniel Bîrligea, autorul golului pentru CFR Cluj, a vorbit după meci și a subliniat că în prima parte Dinamo a fost echipa mai bună. De asemenea, atacantul a evidențiat că e cu gândul la echipa națională și speră ca reprezentativa să câștige toate cele șase puncte din "dubla" cu Andorra și Belarus.

• Daniel Birligea

„Am avut o primă repriză mai dificilă, nu ne-am organizat bine în teren. În a doua repriză am făcut-o mai bine. Dar nu am reușit să o băgăm în poartă. Ne pare rău de 1-1 că ne doream victoria. Dar mai bine un punct decât nimic.

Voiam cele trei puncte să meargă colegii în vacanță cu mintea mai liniștită. O să muncim mai mult. După mine, Dinamo a jucat mai bine în prima repriză. În a doua repriză poate au obosit un pic.

Mă duc acum direct la lotul naționalei. O să muncim și acolo să luăm toate cele șase puncte”, a spus Daniel Bîrligea după meci.

Dinamo București - CFR Cluj 1-1

„Câinii roșii” au avut o primă repriză fantastică. Hakim Abdallah a deschis scorul în minutul 10, însă în repriza secundă formația dirijată de Ovidiu Burcă a slăbit motoarele.

Daniel Bîrligea a restabilit egalitatea în minutul 58, cu un supergol, iar tabela de marcaj a rămas nemodificată până la capătul celor 90 de minute.

Echipele de start

• Dinamo: Golubovic - Costin, Patriche, Lucas Alves, Amzăr - Roșu, Bena, Iglesias - Gregorio, Abdallah, Ilic
  • CFR Cluj: Sava - Kresic, Ajeti, Morgan - Mogoș, Deac, Muhar, Cvek, Camora - Otele, Bîrligea