Dan Petrescu: "Eliminarea lui Petre Marin ne-a facut numai rau"

Data publicarii: Luni 01 Decembrie 2008, 22:49
Data actualizarii: Luni 01 Decembrie 2008, 22:53
Dan Petrescu s-a plans de atitudinea jucatorilor de la Urziceni, care dupa eliminarea lui Petre Marin s-au retras in aparare: "Nu dau vina pe ei, dar trebuia sa jucam altfel"

"A fost un meci tensionat, echilibrat. Steaua a facut o prima repriza mai buna decat noi. Au jucat acasa si au avut posesia mai buna. Am incercat si noi ceva, la pauza am avut o discutie mai dura cu jucatorii mei. A fost acea eliminare a Stelei care ne-a facut mai mult rau.

Acolo s-a vazut mentalitatea jucatorilor mei, care s-au multumit cu un egal. Am incercarcat sa strig la ei de pe margine, dar nu am putut schimba nimic. Nu dau bina pe jucatori. Echipa cand pierde, antrenorul are o vina. Am avut doua ocazii mari de a inscrie. Zapata a avut o interventie extraordinara.Ghinionul Stelei s-a rupt in meciul cu noi. Am avut o sansa unica.

Le-am spus ca e singura lor sansa sa fie pe primul loc timp de trei luni. Dupa parerea mea am fost cea mai buna echipa din 2008. Imi pare rau ca i-am dezamagit pe domnul Iancu si pe domnul Turcu, care spuneau ca o sa ne predam. Am zis ca mai bine pierd un picior sau o mana, decat sa dau un meci. Fotbalul este viata mea. Cei doi domni nu-si vad de problemele lor.

Presiune nu a fost, dar la 0-0 trebuia sa jucam mai ofensiv. Steaua e Steaua si cand e acasa, domina. Au dat un gol bizar, dar la sfarsit trebuie sa te uiti la puncte. Ce vedem in clasament, meritam si este numai al nostru", a spus Dan Petescu in conferinta de presa.